hava nemlendirici sık temizlenmezse zararlı olur mu?

www.amazon.com.tr

göz kuruluğu için bu hava nemlendiriciden mevcut elimde ve kullanım kılavuzundaki temizlik talimatlarında üç gün kullanılmadığı durumda temizlenmesi gerektiği vesaire yazıyor.

www.hizliresim.com

bu temizlik talimatlarına uyduğumda ben hava nemlendiriciyi değil de hava nemlendirici beni satın almış gibi hissederim muhtemelen. birkaç sene önce bunu alırken bir yerlerde böyle nemlendiricilerin temizlenmediği durumda göz sağlığı için zararlı olduğunu okumuştum, bu kadar ince elenip sık dokunan bir temizliğe gerek var mı gerçekten? mesela iki ay kullanmayıp daha sonra ihtiyaç duyduğum durumda direkt takıp kullanmak istiyorum temizlikle falan uğraşmadan.

Temizlik önemli, hele ki, nemli kalıyorsa.

Sürekli kullanırsan belirli aralıklar ile kireç temizliği yapman gerekecek. Ara sıra da genel temizlik.

Arada kullanmayı bırakırsan da, eğer makinanın su şişesi vs söküp içindeki suyu boşaltıp kurumasını sağlarsan, içerisindeki bakteriyel üremeyi oldukça azaltır, kullanmadan önce tozunu alıp güzelce alkol/sirke ile silip kullanmaya başlayabilirsin.

Bu arada, ben alerjim için kullanıyorum ve bünyem de biraz daha hassas. Eğer bir süre kenarda bırakıp sonra açarsak, hem eşim hem ben sabah daha fena kalkıyorduk. Ama sonra farkettik ki temizliğe dikkat edince böyle bir durum ile karşılaşmıyoruz. O günden beri de temizliğini hep yapmaya çalışırım.

Ancak, 2-3 yıldır kullanıp, sadece su koymak için makinayı açan, kireç oluşunca da mecburen temizleyen arkadaşım da var ve onlarda hiç bir kötü tecrübe olmadı. Tabi makinayı sık kullanıyorlar.
  • yeninesiltupcu  (03.04.23 11:17:28)