ingiliz borsasi niye hep durgun?

FTSE100 index`e bakiyorum neredeyse 25 sene onceki seviyelerinde. 2008 ve kovit krizinde baya dusmus onda okeyiz ama genel olarak bu nasil bir sey anlamadim acikcasi. yani ne is anlamadim. gecen gun bankadan mail geldi yatirim hesabimiza davetlisiniz diye(detayli bakmadim ama sadece ftse100 yatirimlari galiba), hesaplamali bi sayfa gondermisler. her ay maastan x£ dusururseniz ve baslangicta x miktarla girerseniz diye. bi hesapladim 5 yillik sure sonunda 50k£ yaziyor. zaten hic bir seye yatirim yapmadan dumduz parayi tutsam 48700£ falan ediyor zaten. seceneklerden agresif yatirimi secince de 51.7k£ cikiyor. bir manasi yok ki bunun. dumduz faize yatirsam zaten daha cok veriyor

bir sey mi kaciriyorum? farkli bir olayi mi var bunun

2008 krizi bu ulkenin direkt icinde patladi, oyle boyle degil. Brexite dogru tam duzelir gibi oluyordu bi de geldi.

Maaslar da 2007’den beri son bir iyi saymazsak pek artmadi mesela.

2008le karsilastirinca dolara karsi da deger kaybi cok.

Hepsi birlesince sadece uk’seki hisselerin bulundugu sepete girmezdim ben. Basarili fonlar da var tabi ama her sey cok oynak ulkede. Faizler su aralar yuksek o yuzden faiz daha fazla kazandiriyor ama normalde faizler se cok dusuktu
  • fakyoras  (31.03.23 18:52:52)
Yatırım fonları (emeklilik fonları), her yıl %10 yönetim komisyonu keser. Enflasyon %6 ortalama olsa, her yıl %4 zarar bile edersiniz Bu yüzden kendiniz paranızı yönetirseniz 10-20-30 yıl içinde muazzam fark oluşur.

ABD'de herkesin emeklilik fonları buharlaştı. Benzeri İngiltere'de de geçerli. Borsalar da bu fonlardan etkileniyor uzun vadede. En büyük yatırımcılar fonlardır.

Herşeyi 30 yıl vadeli düşünün. Gözpeminiz haklı ve doğru.

Not: Norveç hariç. En son sanırım emeklilik fon yönetiminde 2 trilyon usd vardı ve başarılı yönetilir.
  • alfired  (31.03.23 20:50:27)