Ramazan ve oruç tutmak hk

Gece sahura kalkmadan sabah oruç tutulur mu? Akşam aklınızda yoktu, sabah da 8 de kalkıp bugün tutmak istediniz.

Diyanet ve diğer kaynaklarda "niyetsiz oruç" diye geçiyor ve niyet edilmemiş olduğundan tutulmaz diyor.

Daha önce bir yerde soruldu mu ya da durum nedir bilemedim. Bir sorayım istedim. Teşekkürler.

Kaynak diyanet:
kurul.diyanet.gov.tr

edit: o zaman aranıza hoşgeldim :) teşekkürler. Allah herkesin niyetini kabul etsin.

sikinti yok, oyna devam.

aslan diyanet cakma hadislerle insanlari ibadetten uzaklastiriyor. vergilerimiz bosa gitmiyor demek.
  • antikadimag  (31.03.23 08:20:39)
Tutabilirsin tabi. Sahura kalkmanın hikmeti ayrıdır fakat kalkmadan da tutabilirsin.
Ayrıca öğlen ezanına kadar niyet etme zamanın var. Öğle ezanına kadar hiç bir şey yiyip icmediysen niyet edip o günkü orucu tutabilirsin.
Allah kabul etsin.
  • etna  (31.03.23 08:32:35)
antikadimag +1

  • arveles gibiyim  (31.03.23 08:55:55)
tutulur. sabah niyet etmiş olcaksın sonuçta. niyet dediğin içinden geçirmek bile yeter. bu da niyettir.

  • jelly bear  (31.03.23 09:17:59)
Oruç tutulur. niyet etmek önemlidir.
Niyet,kalbin kastı demektir.
Niyetin öğle vaktinden 1 saat öncesine kadar yapılması gerekir.
Sahurun ayrıca önemli faydaları olduğundan özellikle üstünde duruluyor. Hiç değilse su bile içebiliriz mesela.

Bazen yorgunluk gibi nedenlerle ben de sahura kalkamıyorum ama orucu tutmak özellikle böyle kış veya bahara geçiş zamanlarından hiç zor değil.
  • diyecevaplandı  (31.03.23 09:48:00)
Allah kabul etsin, ama zor olacak eğer açlığa alışkın biri değilseniz. Ben sahurda dana gibi yiyorum yine de iftara yakın acıkıyorum.

Öğlene kadar niyet edebilirsiniz +1

Onun tam bir hesabı var aslında, güneşin konumuyla ilgili. Ama şu an size bu ince hesap gerekmiyor.

Sabah kalkıp akşama kadar aç gezseniz ve "lan sabahtan beri açım bari oruç tutayım" derseniz bu niyetsiz oruç olur sanırım, ve olmayan budur büyük ihtimal ile.

Sizinki bir çok insanın oruç tutma şekli zaten, kışın çok kişi sahursuz tutuyor.
  • John Bloor  (31.03.23 10:00:37)
Peygamber efendimizin eşine "yiyecek bir şeyimiz var mı" diye sorduğu ve olumsuz cevap alınca "o halde ben oruçluyum" dediği yönünde hadis rivayeti var. ama nafile oruç ile ramazan orucu arasında bu bakımdan bir fark var mıdır bilmiyorum.

  • faberkastelli  (31.03.23 12:03:42)
Ramazan orucu için ogle ezanından 1 saat öncesine kadar niyet edip oruca başlayabilirsiniz. (öncesinde imsak vaktiden itibaren bir şey yiyip içmemeniniz gerektiğini söyleyemeye gerek yok sanırım)

  • nuisance  (31.03.23 12:07:41 ~ 15:50:07)