Bağlama Çalmayı Bilmek Keman Öğrenmeyi Hızlandırır Mı?

Bağlamada iyi birisi kemana geçiş yaptığında öğrenme hızına bir artısı olur mu?

Aslında "piyano mu keman mı?" kararsızlığı yaşadığım için soruyorum. Yani seçimimi etkileyecek ölçüde bir avantajı olur mu sizce?

Elbette

  • Mirket  (30.03.23 20:56:36)
Öğrenme açısından piyano çünkü tuşa her bastığında aynı ses çıkacak, kemanın ya da diğer telli çalgıların tuşesi çok farklı, tellere doğru basıp düzgün ses çıkarmak için aylarını vereceksin

ikincisi apartmanda yaşıyorsan dijital piyano alırsan kulaklık takıp gece 23-1 arası boş vaktinde bile etüd yapabilirsin akustik enstruman öğrenmek apartmanda insanı çok kısıtlıyor

Fakat enstruman keman mı piyano mu diye seçilmez, ben hangisiyle aşk nefret ilişkisi yaşamak istiyorum, hangisini çalışırken camdan atıp duvara çarpma noktasına gelip 5dk sonra aynı istekle başına oturmaya merakım var, hangisi damarlarımdaki kanın akışını değiştiriyor diye düşün, böyle hissetmiyorsan 1 senede pes edersin

Gitardan bağlamaya geçmek sıfırdan bağlama öğrenmekten daha zor, çünkü tekniğin seni alıştığın enstrumana doğru çekiyor, gerek kasların gerek kulağın. Yeni enstruman için beyninde ayrı oda açmalısın, bunun da tek yolu yenisini yüzlerce saat çalışmak

Yani 2. Enstrumana geçiş daha zor :)
  • freebird5406_2  (30.03.23 21:06:12 ~ 21:10:38)
piyano calisan biri olarak keman sec bence. en azindan portatif bi alet. ben piyano calismak icin evde olmak zorundaydim ve normalde sabit 1 evde cok vakit geciren biri degilim. ve sesi de daha guzel zaten

  • ala09  (30.03.23 22:21:56)
Bağlama çalmayı bilmek, keman öğrenmeyi hızlandırmak için doğrudan bir avantaj sağlamaz. Ancak müzikal deneyim kazandırdığından dolayı dolaylı olarak faydalı olabilir. Bağlama ve keman birbirinden farklı enstrümanlar olduğundan, birisini çalmak diğerini öğrenmeyi doğrudan hızlandırmaz. Ancak müzik teorisine hakim olmanız, ritim duygunuzun gelişmesi ve müzikal kulak eğitiminiz varsa, keman öğrenme süreciniz daha hızlı ve kolay olabilir.

Özellikle piyano ve keman arasında seçim yaparken, hangi enstrümanın size daha uygun olduğuna karar vermeniz daha önemlidir. Her iki enstrümanın da kendine özgü zorlukları ve avantajları vardır. Örneğin, piyano çok yönlü bir enstrümandır ve çok sayıda müzikal tarzda kullanılırken, keman klasik müzik, caz ve halk müziği gibi belirli tarzlarda daha yaygın olarak kullanılır. Piyano, nota okuma ve ritim becerilerini geliştirmek için iyi bir seçimdirken, keman, müzikal kulak eğitimi ve teknik becerilerinizi geliştirmek için daha faydalı olabilir.

Sonuç olarak, bağlama çalmayı bilmek keman öğrenmeyi doğrudan hızlandırmaz, ancak müzikal deneyim kazandırdığından dolayı dolaylı olarak faydalı olabilir. Ancak en önemli faktör, hangi enstrümanın size daha uygun olduğuna karar vermenizdir.
  • compumaster  (31.03.23 01:18:15)