çok net ve kendine has bir tarzı olan yönetmenler

özellikle biçimsel olarak soruyorum ama içerik olarak da cevaplar verilebilir tabi. tarantino, wes anderson özellikle akla gelen ilk örnekleri bende, biçimsel olarak çok net tarzları var. filmlerine 5 dk baksan anlarsın onların yönettiklerini. noe (biçimsel), lanthimos (içerik) zaman zaman bu tarzların dışına çıksalar da gene örnek verilebilir. çok bilinmeseler de helene cattet & bruno forzani ikilisi var. içerik olarak gene shyamalan da söylenebilir. başka kimler var?

aklıma sonradan gelenler edit: cronenberg (baba da oğul da)

tim burton da bence baya tahmin edilebilir, belki jim jarmusch da eklenebilir.

  • benaslinda  (29.03.23 16:26:32)
David Lynch, Hitchcock, Nuri Bilge, Cohen kardesler

  • hot potato  (29.03.23 16:27:29)
christopher nolan

  • elvan abeyiylegezse  (29.03.23 16:43:22)
Tayfun Pirselimoğlu
Andrey Zvyagintsev
Tony Gatlif
  • ruhen hastayim ben  (29.03.23 16:46:51)
wong kar wai

  • ala09  (29.03.23 16:47:23)
nbc ve lars von trier dışındakilere katılıyorum ama onlara pek katılamadım. trier üçlemeler çeken bir yönetmen genelde. üçlemeleri kendi içinde benziyor ama birbirleriyle kıyaslandığında net aynı tarzdalar mı emin olamadım. golden heart üçlemesinden bir filmle, depresyon üçlemesinden bir filmi onunla da avrupa üçlemesinden bir filmi kıyaslarsak çok benzer gibi durmuyor. nbc de zaman içinde değişen bir isim özellikle 3 maymun öncesi farklı sonrası daha farklı. filmleri de çok kendine has değil sanki eski stilinin de yenisinin de benzerleri var tarkovski gibi öykündüğü bilinen isimler var zaten.

andrey zvyagintsev'in de içerik olarak özellikle bir tarzı var evet ama kendine has bir tarz denir mi emin olamadım benzer içerikleri başka yapanlar da var gibi.
  • semaforo de medianoche  (29.03.23 16:48:06 ~ 16:54:35)
kubrick

  • KUCO  (29.03.23 16:59:42)
Kim Ki-duk
Wong kar wai
Akira Kurosawa
  • tiny penny  (29.03.23 17:04:35)
hasan karacadağ
michael bay
andrew davis
  • sert siyah krom  (29.03.23 17:22:21)
romain gavras

  • beraesad  (29.03.23 17:49:12)
Tarkovsky, Abbas kiyarustemi

  • olaylar olaylar  (29.03.23 18:40:44)
sadece bir tarzı olmasından bahsetmiyorum kendine has bir tarzı olmasından bahsediyorum. hasan karacadağ ve michael bay bu duruma uymuyor pek, andrew davis izlemedim onu bilmiyorum.

kubrick'in ise aynı janrda 2 filmi yok nerdeyse ya filme bakınca bu kubrick filmi denicek durumu yok pek.
  • semaforo de medianoche  (29.03.23 18:56:04)
Haneke

  • ala09  (29.03.23 19:28:03)
Ben scorsese, Guillermo del toro, edgar wright eklerim.

  • logisticsmanager  (29.03.23 19:40:55)
Ek olarak Wes Anderson

  • olaylar olaylar  (29.03.23 20:08:47)
İnnaritu. Coppola. Denis Villeneuve. Spike Lee. Raw isminde bir body horror çeken Fransız bir yönetmen vardı, ismini hatırlayamadığım, onu da sayabiliriz. Alexander Aja.

  • encokbenisevinnolur  (29.03.23 20:34:01)
@logisticsmanager scorsese de çok çeşitli şekillerde filmler çeken bir yönetmen ona katılmadım diğerleri evet.

@encokbenisevinnolur valla bir tek raw'ı çeken julia ducournau'ya katılırım bu isimler arasından ki onun da daha 2 uzun metrajı var biraz erken olabilir konuşmak için. biraz zorlarsak villeneuve ve innaritu için biçimsel bir kendine özgülükten bahsedilebilir belki ama diğerlerine katılmadım. tarzları varsa bile kendine has değil bence
  • semaforo de medianoche  (30.03.23 01:36:36)
Kevin Smith

  • dorian greyfurt  (30.03.23 05:39:22)
michael bay kendi tarzı olan biri. kendi tarzı deyince illa eleştirmenlerin beğendiği şeyler olmak zorunda değil. www.sensesofcinema.com

hasan karacadağ da ilk değil ancak bu tür filmlerin bir nevi öncüsü oldu dabbe ve diğer filmleri ile ülkemizde. sonradan kopyalanmış olması bunu değiştirmiyor..
  • sert siyah krom  (30.03.23 09:20:45)
Biçimsel bir kendi özgülükten kastinizi tam anlayamadım ama sanırım bir parça kestirebiliyorum verdiğiniz ara cevaplardan.

Bence Tom Six tam size göre bir yönetmen. Oldukça orjinal fikirler üzerine kurulu oldukça otantik bir filmografisi var.
  • encokbenisevinnolur  (01.04.23 15:29:32)