Son 2 yılda değerlenmesine aşırı şaşırdığınız neler oldu?

Aslında çoğu şey belli bir oranda yükseldi kurlar ve belli başlı krizler yüzünden ama bu yükselişin dışına çıkan, anormal bir artışla dikkatinizi çeken şeyler oldu mu?

Bu bir enstruman olabilir, araç olabilir, elektronik bir ürün olabilir...

somon. geçen gün kilosuna 500 tl verdim.

yer: ataşehir carrefour. somon: karadeniz somonu
  • roket adam  (27.03.23 23:44:26 ~ 23:49:57)
Yedek paspas. Vileda falan. Ciddiyim. 10 liralardan 40 küsura nasıl attı kendini bilmiyorum.

  • sibertenik  (27.03.23 23:47:05)
İstanbul'da merkezde Norveç somon 280 lira. Sen biraz pahalıya almışsın. Ben ev fiyatlarına şaşırıyorum. Her şeyden daha fazla arttı.

  • prole  (27.03.23 23:48:28)
ev benim için de. çok çok abartılı, şok. ve doğrudan hayatı etkileyen bir şey bkz. komun yasam

  • ala09  (27.03.23 23:57:16)
www.decathlon.com.tr

şu ürün. iki yıl civarı oldu 450 tl'yken izleme listesine almıştım, doğumgünümde alacaktım güya, birkaç gün kala birden 750 liraya fırladı. sorunuzu görünce girip baktım 2200tl ve stokta yok. herkes survival moda girdi iyice.
  • engelbert humperdinck  (27.03.23 23:59:03)
Yeniköy’deki manav Çengelköy salatalığının kilosuna 90tl aldı lol.

  • eileengray  (27.03.23 23:59:16)
tabi ev kiraları ve ev fiyatları.

hepsi dolar bazında 3e 4e katladı.

2021'de 1000 dolara kiralanan evler şuan 3-4bin dolar. 350-400 dolara kiralanan evler 1000 doları geçmiş durumda.

ben bu konuda şoka girmiş durumdayım.
bu ülkede herkeste bu evleri kiralayacak para olması beni çok şaşırtıyor.

------

bunların dışında zamlanan çoğu şey aslında dolar ve enflasyonla açıklanabiliyor.
  • tchuck  (28.03.23 00:02:04)
Olgunlaştırılmış peynir 250’lere dayanmış. Dün en çok buna şaşırdım. Normal peynirin de bundan eksik yanı yok gerçi. Ama peynir yani. Eskiden fakirlik göstergesi olarak peynir ekmek muhabbeti dönerdi filmlerde.

  • ruhen hastayim ben  (28.03.23 00:05:25)
elektrikli plastik cezve 5-10 tl bişeydi bu. 2 gün önce acil lazım oldu migrosta sinbo marka 200 tl'ydi. dandik kettle, çaycı gibi ürünler de uçmuş bunla beraber.

  • b1020  (28.03.23 00:19:30)
Peynir.
Kaçtan kaça çıktığıyla ilgili bir istatistik yok elimde ama alışveriş yapıyorsanız fiyatının çok arttığını farkedersiniz.
Zaten insanlar süt ineklerini kesime yolluyor ve süt-peynir daha da pahalı olacak diyorlardı. Deprem de bu konuda olumsuz etki yapacakmış diye bir bilgi okumuştum. Yandık.
  • michael_knight  (28.03.23 00:20:38)
Ev, araba fiyatları zaten klasik, bilinen ve herkesin her gün sasirmasi gereken şeyler de ben bugün dondurma fiyatına şok geçirdim.

Magnum'un kutudaki dondurması 139 lira olmuş. İki paket aldım, fiyatına bile bakmadan sepete atmıştım zira dondurma bu. 4-5 parça bir şeye kasada 500 lira ödeyince fişe bakmayı akıl ettim ve dondurma kutularıyla bir süre bakistik resmen. Diğer dondurmalara da sanal marketten baktım, 90-100 liradan aşağıya kutu dondurma yok.
  • fraise  (28.03.23 01:57:18)
tabii ki kiralara akıl mantık erdiremiyorum.
insanlar oturdukları evden çıkmaları gerekirse diye "sokakta kalacağım", "düzenim bozulacak" gibi hayati endişelerle yaşıyor.
ortada bir şey yokken bile kiracıların çoğu huzursuz bu yüzden.

bunun dışında, her türlü gıda ama sanırım en çok, çocukluğumda evimizden eksik olmayan pınar'ın "sarı peynir" diye bilinen cheddarlı, aslında peynir bile olmayan burger peyniri.
100 lira olmuş yahu.
migros'ta 89 liraydı en son.

bir de mayonez, ketçap gibi soslar.
gerçi düşününce her türlü gıda çok fazla ve lüzumsuz pahalandı, bu örneklerin sonu gelmez.
hangi birini yazayım bilemedim.
  • blatta hiberna  (28.03.23 06:37:18)
Rexona Koltuk altı roll on un 450 ye satılmasını aklım almiyor

  • abuzer  (28.03.23 06:37:43)
kırmızı et 2 yılda 5'e katlandı mesela... carnivore olduğum için bayağı etkiledi, sadece hayvansal gıda tüketiyorum. yemeğimi kendim hazırladığım halde günde 200-250tl masrafı var. buna daha ocağın yaktığı doğalgaz veya bulaşık yıkamaya giden su, elektrik vs. dahil değil.

  • konetsu  (28.03.23 06:52:56 ~ 06:54:24)
lor bile 90 lira olmuş. 100 liranın altında peynir yok.

2017'de kilosunu 8 liraya aldığım tavuk göğsü şu anda 90 lira. 6 yılda 10'a katlamış.
  • alperz  (28.03.23 06:53:52)
Ev +on yüz bin milyon kesinlikle.

Ve ev fiyatlarının tamamen akıldışı şekilde artırıldığını düşünüyorum, üzüm üzüme baka baka misali oldu. Onunki arttı ben de artırdım, kiracıyı çıkarttım daha da artırdım, kesmedi muadile göre yeniden zam isterim falan filan
  • epitaf  (28.03.23 07:38:33)
Evler bu sefer gercekten balon ondan eminim o yuzden o konuda cok konusmayacagim.

Ama pizza. Gecen yaz buyuk boy tavuklu pizzayi 90tlye almisim simdi 215tl olmus
  • aguen  (28.03.23 08:32:42)
2 sene once 35 bin dolara aldigim evler 150 bin dolar oldu. durduk yere zengin oldum.

  • baldur2  (28.03.23 09:34:59)
geçen dapyapı'nın sarıyer'deki sitesine gittim. sar oradan abime 3+1 diyecektim ki, 1+1'lerin 9.9 milyon olduğunu öğrendim. 3+1'i hatırlamıyorum bile. göktürk taraflarında bir sitede loftlara baktım 65 milyon diyor. 2+1 en minik olanı bile 35 milyondu, size 25 milyon olur dediler.

2012'de 100-150 bin liraydı evler, meh diyordum. aile kuracağım zaman alırım, ne gerek var kasmaya. 2016'da 300 bin liraydı. alırız ya kasmaya gerek yok diyordum. 2021'de 2+1 the istanbul'da daire 730 bin liraydı. balon bu, düşer abi, hiç gerek yok dedim. ingiliz bir arkadaşım taa londra'lardan araştırmış bulmuş. bana sordu. alma abi türkiye'den bir şey alınır mı, ingiltere'den al, döviz gelirin olur dedim. adam ingiltere'den aldı. şimdi buradaki ev ona katladı. adamın aldığı ev crashed and burned :) nasıl küfrediyordur bana kim bilir.

avrupada zaten ev fiyatları düşüyordu, avrupa merkez bankası faizleri yükseltince daha da beter oldu. türkiye'de 3+1 loft daireye 3 milyon eur vereceğime Almanya'dan 10 tane daire alırım. saçmalığın daniskası.
  • gabe h coud  (28.03.23 09:51:47)
Olips 7 lira.

  • Kahvedesu  (28.03.23 10:05:17)
Patates ve kola olmayan bir hamburgerin 180 lira olması nedir aklım almıyor.

  • mirty  (28.03.23 10:14:49)
ev + gıda ürünleri ( özellikle süt ve süt ürünleri ile et ) + teknolojik ürünler. aslında her şey coştu, bizim bu fiyatlar ile maaş dengemizi kurmamız yani bu fiyatlara alışmamız epey zaman alacak. fakirler zaten beslenmedi için onlara bir şey olmayacak, yine şükredip duracaklar, ama bizim gibi hayattan keyif alma çabasında olanlar için gerçekten zorlu bir süreç.

  • seyduna6687  (28.03.23 10:42:27)