Duty free soruları

Romalılar,

- Turk Hava Yolları kabin bagajina ek olarak duty free posetine izin veriyor mu? AnadoluJet verdigini yazmis, THY'de bulamadim.
- İstanbul, Sabiha ve Esenboga havalimanlarinda icinde sivi bulunan duty free posetiyle aktarma yapilabiliyor mu? Yurt disindan direkt uçuşlar disinda Turkiye'ye 100ml ustu sivi getiremiyor muyuz?

1 - Veriyor, yani en azından pratikte şahsen bir sorun yaşamadım. Herhalde çok abartılı olmadığı sürece kimse bir şey demez.

2 - Yurtdışı uçuşundan İstanbul Havalimanı'na gelip, duty freeden alışveriş yapıp, yurtiçi aktarma uçuşuna pasaport kontrolü vb. sonrası sorunsuz geçip, duty free poşetini de kabine almıştım. Duty free personeli paket açılmadığı sürece sorun olmayacağını söylemişti. Ancak eğer alışveriş yurtdışı duty freeden yapılırsa ne olur bilemiyorum. Bazı havaalanları buna izin vermiyor; o yüzden biraz araştırmanız gerekebilir.
  • salihdt  (27.03.23 06:18:26)
Eger devam eden ucuslariniz oldugunu soylerseniz Duty Free yetkililerine ona uygun posetleme bildigim kadariyla her yerde yapiyorlar, gidip aktarma yapmadan o poseti acmazsaniz teoride bir sey olmaz. Sivi meselesi bizim yerli uyguladigimiz bir kural degil sonucta.

  • wallcan  (27.03.23 09:02:30)
Thy'nin bazı havaalanlarinda 100ml fazlasına izin verilmediği konusunda uyarısı var ve başka yerlerde de okudum, ama Türkiye'de sorun olur mu bilmediğimden sordum.

  • fadetoreality  (27.03.23 09:29:40)
Aktarma yapacağımı söylemeden alışveriş yaptığım halde (aklıma bile gelmemişti, sorun olma ihtimalini bu soruyla fark ettim) dış hatlardan iç hatlara (İstanbul'dan Adnan Menderes'e) aktarmada duty free poşetiyle hiç sorun yaşamadım.

  • kobuzchu kiz  (27.03.23 09:59:12)
özellikle aktarma uçuş yapıp yapmayacağınızı soruyor duty free kasiyerleri. ama olur da sormaz ise mutlaka söyleyin. daha sonrasında sorun olacağını sanmam

  • chanandler bong  (27.03.23 10:52:17)