[]

Yurtdışından araba alıp burada kullanma mevzu

Biliyorum daha önce soruldu ama ben şunu merak ediyorum.

Ben yalnızca Türk vatandaşlığı olan biri olarak (gerekirse şahıs şirketi açarım) Avrupa'dan sıfır bir aracı nakit parayla alıp, gümrüğe getirtip (350 km sınırı vardı gibi hatırlıyorum) burada paşa paşa kullanamaz mıyım?

Türkiye'de resmi satışı olmayan Cadillac'lar falan bu şekilde gelmiyor mu?

Çok mu zor, çok mu kağıt kürek işi gerekiyor veya buradaki satış fiyatından çok öok daha pahalıya mı geliyor da bunu kimse yapmıyor?

Bayilerde araba yok, ikinci el tarafı zaten bildiğiniz gibi. Delirmeden araba almak istiyorum sadece.

 
Getirebilirsin ve kullanabilirsin ama getirme yöntemine bağlı olarak ya pahalıya gelir yada belli bir süreden fazla kullanamazsın. Bulgaristan göçmenlerinin bazıları Bulgaristan'dan araba alıp süresi doldukça Bulgaristan'a gidip aranayı değiştiriyor.

Detaylar için yönetmeliklere falan bak, son durumu bilmiyorum.
  • bk  (26.03.23 15:28:20 ~ 15:29:17) 
süresi doldukça gir çık yapmak lazım. trde satışı olmayan araç kullanmak demek en ufak arizada sinir krizi yaşamak demektir. bizim orda gürcü plakalı lüks araçlar arttı. lüks kategorisinde mantıklı olabilir bunu yapmak. zannediyorum süresi gelincde aracı çıkarmadan çıkmış gibi gösteriyorlar kağıt üstünde. legal olmadığı için detay bilmiyorum


  • ala09  (26.03.23 15:47:51) 
Gürcü veya Bulgar plakalı araçtan bahsetmiyorum direkt tr plaka ile tescilletmek istiyorum alacağım sıfır aracı.


  • chicha_v2  (26.03.23 15:50:18) 
tr'de vergisiz döviz fiyatı 20k$ olan araç yurtdışında ortalama 25'lere kadar satılıyor neredeyse. üstüne nakliye vs ücreti ödeyeceksin 10bin lira üzerinde ve gelince de full ötv'sini ödeyeceksin. bunlar senin için problem değilse getirebilirsin kayıt yapıp kullanabilirsin.

bayilerde araba yok işi 5-6 şirketin yalanı, bir kaç yüz kişi günde milyon lira kazanıyorlar şu an, sallıyorlar da sallıyorlar. avrupa'da gayette tüm araçlar var, en son italya'da ki stellantis fabrikaları deli gibi üretime geçtikleri için teslim için tır şoförü falan bulamıyorlardı. ülkede normal bir hükümet gelirse ve ötv-cari açık mevzusunu hallederse sorun hallolur gibi.

2016 egea'yı orada satıp gelsen ingiltere'de 2016 range rover falan alabiliyorsun. mantıklı mı ya da sürdürülebilir mi bu sence
  • avatar is back  (26.03.23 16:06:47) 
İthal etmen gerekecek bunun için.


  • bk  (26.03.23 16:07:27) 
sen bireysel paralel ithalat yapmaya çalışıyorsun. bireysel ithalatın şartları belli, şirket kurup ithalat yapmak için de büyük bir teminat göstermen gerekiyor (geçen yıl getirdiler bu kuralı sanırım) şu anda bunun önü büyük şirketler dışında ciddi derecede kapalı.


  • roket adam  (26.03.23 16:14:20) 
Evet ithal etmekten @avatar is back'in yöntemine dair detayları merak etmiştim.

Gümrükçü birileriyle konuşmam daha iyi olacak sanırım.
  • chicha_v2  (26.03.23 16:16:25) 
İthalat rejim kararı gerçek kişilerin ithalat yapmasına izin veriyor o yüzden kendi adınıza araç ithalatı yapabilirsiniz,
Roket adam ın bahsettiği bu işle iştigal eden firmalar için geçerli haliyle sizin teminat vermenize gerek yok.
Şu anda 2022/12 sayılı genelge mevcut, bu genelgeyi araştırabilirsiniz.
  • 1965  (26.03.23 16:47:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.