İş mevzusu

makine müh olarak 12bin civarına çalışıyorum.
Tasarım yapıp öğreniyorum, ayak işleride var ama boş vakitte çok.
Şirket az-çok atanacağımı biliyor idare ediyorlar.

Son dsi alımında 0,4 puanla kaçırdım hatta benden düşük alanlar bile atandı doğu illerini yazdıkları için
Branşımdan istediğim illerde az kadroda açılsa bile atanıcam.

Meb ilana çıkmış düz büro memuru 12civarı maaş
Memleketimde de kadro açılmış.

1.seçenek
İzmirde 6bin kira verip, evin yıkılmamasını umarak devam edip, yazın tadını kordonda çıkarmaya devam mı edeyim mühendislik kadrosu açılana kadar ?

2.seçenek
Memlekete atanıp belki kira vermicem belki 3bin civarı kira.
Mühendislik kadrosu gelince tekrar tercih verip yer değiştirmek.

deprem riski oldugu icin memleket

  • abi bi dizi buldum on numara  (26.03.23 01:43:08)
Memleket daha iyi olabilir sanki.
Sonra yer değiştirebileceğiniz için...

  • cccbehzatccc  (26.03.23 02:32:20)
Memleket 3 bin kira. 35 yaşındayım daha 27 sene çalışacağım sözde. Özel de bu seneler nasıl geçer bilmiyorum kamuyu ben de mi düşünsem ne dersin? Yaş sınırı var mı? Kaç puan alan atanıyor.?

  • mech  (26.03.23 05:49:56)
6 bin lira kira verilir mi hocam. Yazık günah. Memleketine atan. Birikim yaparsın. Ama şunu araştır. Sözleşmeliyken başka sözleşmeliye geçilemiyor bildiğime göre. Meb pozisyonu sözleşmeliyse mühendislik de sözleşmeli çıkarsa tercih yapamayabilirsin. Bir de büro memurluğunda daha çok boş zamanın olabilir.

  • dissendium  (26.03.23 09:59:15)
Mech,
Yaş sınırı genelde var 35 yaş olarak özellikle düz memurluklarda var.
fakat mesleki ünvan atamalarında olmayabiliyor eğer bir mesleki ünvanınız varsa ve puan alırsanız atanabilirsiniz.
Puan konusu mesleğe bağlı biraz açılan kadro sayılarını incelemek lazım.

Dissendium,
Düz memurluktan mesleki ünvana geçeceğim için geçebiliyorum hiç bir problem yok.
Nasılsa branştan atama temmuz gibi gelir diye biraz izmirde daha kalayım diyordum.
Kiralar böyle malesef ama konumu çok iyi.
Ayın 30una kadar tercih vermem lazım bakalım
  • kararsızataletfilozofu  (26.03.23 11:15:21)
Kendini harcıyorsun. İzmir'de makine teknikeri olarak 20 bin net alıyorum 33 yaşındayım. Özel sektördeki köklü firmaları araştır.

  • ditu  (26.03.23 15:05:11)
Çoğu kişi aynı şeyi söylüyor ama biraz türkiye gerçeklerini görmek lazım.
Çalışma ortamında 3.senem geçiyor.

İyi bir ingilizcem yok hala
İyi bir referansım yok
Teknik pratik bilgim az
Bir işi baştan sona götürme yeteneğim ve özgüvenim az
Cnc de cam bilgim yok
Torna frezenin direkt başında çalışmadım
Sosyal iletişimim az

Bu koşullarda ayak işlerinde koşturmak ve fabrikadaki teknik ve idari personellerle uğraşmaktansa memurluk mantıklı geliyor.
Mobingi maaş stresi az diye tahmin ediyorum.
  • kararsızataletfilozofu  (26.03.23 17:10:30)
Kardeşim sen neden ısrarla imalata yöneliyorsun ki? Arge merkezlerine başvuru yap. Proje mühendisi, satınalma mühendisi, planlama mühendisi, kalite mühendisi, tasarım mühendisi vs. vs. Bunların hepsi senin diploma kapsamında. Ayrıca ingilizceni geliştirip yurtdışı ile temas halinde olursun.

  • ditu  (26.03.23 20:07:29)
Haklısın hocam.
Hali hazırda tasarım mühendisi olarak çalışıyorum da imalatıda bilip muhattap olmak durumundayız.
Orta ölçekte şirket olduğu için ayrım tam anlamıyla yok.
Kamuya gireyim körelmezsem bakıcam artık başka hayallerimi gerçekleştirebilir miyim diye olmazsa kamu devam
  • kararsızataletfilozofu  (26.03.23 20:40:04)