Şu anda dizel araç alınır mı?

Sevgili duyuru sakinleri ne dersiniz bu duruma?
Bazı modeller hala dizel araç üretimine devam ediyor.
Kullananlar bilir dizel sürmenin keyfi farklıdır. Şöyle birkaç yaşında km'si düşük bir dizel alayım diyorum. Hem dediğim gibi sürüş açısından hem de fazlaca şehirler arası yol yapmaktan kaynaklı.
Ama önümüzdeki süreçte ne olacak bu dizel araçlar? Birkaç seneye artık pazarı kalmaz mı yoksa en az bir on senesi var mı dersiniz hele bir akıl verin?

TR'de daha en az 20-25 sene kullanılır dizel araçlar. Ben sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Dizelle ilgili tek derdim daha yüksek bakım masrafı, sesi ve adblue tarzı saçmalıkları. Eğer bunlar rahatsız etmiyorsa alınır tabii.

Bana kalırsa yeni benzinliler daha iyi, ben de vw grubu 1.5'ten inanılmaz memnunum.
  • roket adam  (24.03.23 16:35:04 ~ 17:42:39)
cok afedersin ne zevki var? ayni hacimde, turbo sartlari ayni olan iki arabadan benzinli olani yuk cekmek haric dizeli her turlu tokatlar. benzinle belki karavan bagli olarak rampada hizlanamayabilirsin.

ama 1.6 turbo dizel mi turbo benzin mi desen ustune para verir benzini secerim.
  • alperz  (24.03.23 16:37:43)
dizel sürmenin keyfi kısmına katılmıyorum çok sesli diye dizel araca hiç binesim gelmiyor benim.

  • alp9900  (24.03.23 16:39:26)
dizel var dizel var diyorum bu soruya.
dizelin torku kuvvet hissiyatı hiç bir benzinli araçta bulamazsın.
hızsa oda var okursanız.
tr.wikipedia.org
  • deepex  (24.03.23 17:02:07)
almadan once hesap yapmak lazim, eskiden dizelin litre fiyati ucuzken bir mantigi vardi ama artik cok ciddi yol yapmiyorsan pek bir mantigi kalmadi.

keyif konusunda katiliyorum, 320d test etmistim bir kere, dusuk devir torkunun hastasi olmustum. Benzinli araclarda ciddi bir motor yok ise oyle bir torku yakalamak cok zor. Ayrica dizelin ses sikintisi biteli cok oldu.

Seytan diyo al bi tane v10 tdi touareg, asfalti kazimaya basla :)
  • cooperr  (24.03.23 17:04:40)
arkadaslar siz hep 1.0motor benzin mi kullandiniz?

2 litre turbo benzinli bir araba bulun kiralayin. sonra konusalim.
  • alperz  (24.03.23 17:06:36)
o dizelin tadı muabbeti eskide kaldı. sen gel bi turbo benzinli yeni nesil motoları bi kullan. mesela c180 amg 1.6 benzinliyle c200 dizeli uzun yolda karşılaştır anlarsın. dizel araçların bizim gibi benzin fiyatları değişken ülkelerde ömrü daha var. türkiyede 70 model dağ jeeplerinin bile piyasası varken dizelin bitmesi en az 10 yıl.

  • mikahakkinen  (24.03.23 17:16:42)
1500 cc 150 beygir bir Passat kullanıyorum. eğer basmazsanız çok yakmıyor. dizelin ne avantajı var bilmiyorum.

  • co2s2  (24.03.23 17:40:19)
en son geçen hafta 1.33 dig-t en yeni kasa nissan qashqai pederin aracıyla istanbul ankara yaptık. kendi 1.6 HDI 92 bg citroen'imi aradım ne yalan söyleyeyim.

  • calmdown  (24.03.23 19:19:42)
calmdown peki hiç 1.6 turbo benzinli araba kullandın mı?

  • alperz  (24.03.23 19:22:05)
@alperz evet kullandım. birçok benzinli farklı motorda araç kullandım. biraz zevk meselesi. ben dizelin o karton sesini de seviyorum.

iyi sürücü, profesyonel otomobilci iddiam yok kesinlike. bence otomobil için en uygun optimize motorlar benzinli motorlar ona da katılıyorum ama dizele alışınca benzinli motorların yüksek devirde boşa sarma hissi hoşuma gitmiyor.

tabi bu koşullar 2.0 üstü benzinliler için geçerli değil. onlar iyidir.
  • calmdown  (24.03.23 19:59:24)
alperz;
Abi madem turbo benzinli konusunda ısrarcısın o zaman 900-1000 bandını geçmeyecek orta segment fazla yaşı olmayan turbo benzinli bir sedan söylermisin? Anladığım kadarıyla sen daha üst segmentteki benzinlileri kastediyorsun ama rakamlar çok artıyor oralarda.

  • joooper  (24.03.23 23:27:48)
eco tsi, ford ecoboost, renault tce motorları güzel abi.

o paralara megane 1.3 tce bulursan al. onun gidişi güzel.
  • alperz  (25.03.23 16:38:23)