5/30 yerine 10/40 motor yağı konulmasının sonuçları

2008 model seat Ibiza aracıma daha önce sürekli 5/30 yağ konulurdu. Son bakımda usta 10/40 koymuş, 70 km sonra motor yağ zinciri koptu ve yatak sardı. Araca yeni motor almak durumunda kaldım.

Bu yağ zincirinin kopma sebebi 10/40 motor yağı konulması olabilir mi ?

Anlayan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok sevinirim.

sanki zincirin kopasi varmis gibi geldi bana. ya da belki orijinal olmayan yan sanayi bosch vb. filtre de sevep olmus olabilir. yag daha cabuk camurlasiyor oyle. ama 70 kilometrede olmaz.

yag degisiminde zincire zarar verilmis olma ihtimali de var.
  • alperz  (24.03.23 11:34:55)
www.seatclubworld.com

ilk numara, yani 5 ya da 10 yağın soğuk durumdaki viskozitesini gösterir ikincisi ise ısındıktan sonraki.
teknik olarak daha kalın bir yağ konmuş ama bu 70km de böyle sorunlara yol açacak bir şey değil. başka bir sebebi olmalı. belki zincire kendi hasar verdi vs, bilemiyorum ama sadece yağ farkında böyle bir soru oluşması pek mümkün bir şey değil.
  • kisa  (24.03.23 11:35:58)
Burada bir de şöyle bir detay daha var, yola çıktığımda sabah 8 de hava sıcaklığı 2-3 dereceydi. 50 km boyunca 120 km hız ile sabit gittim. Sonra yetişmek için 140-150 ile gitmeye başladım. 3-4 dk içinde motor yığıldı. Yani zorlandığı noktada koptu zincir muhtemelen.

  • thatisthedoctor  (24.03.23 11:54:31)
Filtre değişti mi? Bana da sanki filtre problemi gibi geldi, ya da tesadüf oldu.

  • John Bloor  (24.03.23 12:01:41)
bunun yağla ilgisi olduğunu zannetmiyorum hala. zincirin/kayışın kopası vardır.
araba hakkında çok bilgim yok, genel geçer şeyler söyleyeceğim. normalde yağ değişiminde o kayışla/zincirle uğraşılmaz. sadece yağ ve filtre değiştirilir.
usta dediğin de genel bir bakar aslında kayışlarda yıpranma vs görmesi lazım. olmadı periyodik değişimi olan bir malzemedir. atıyorum5 yılda bir gibi.
  • kisa  (24.03.23 12:03:34)
Filtre de değişmişti hocam. Yani diğer usta da sizinle benzer cevabı verdi; bu durumdan kaynaklansa bile ispatlanamaz dedi en azından.

  • thatisthedoctor  (24.03.23 12:11:46)
pek sanmıyorum ben de ispatlanabileceğini, ya da usta hatasını olduğunu. geçmiş olsun

  • kisa  (24.03.23 12:18:03)
Teşekkürler hocam iyi günler

  • thatisthedoctor  (24.03.23 12:18:33)
Valla bazen yağ da boşaltmıyorlar, yağı boşaltmadan üstüne ekleme yapıyorlar. Bu arada 70km sonra olması için boşaltıp sonra eksik yağ koymuş ya da hiç koymamış falan olması lazım ya da uzun süredir sadece ekleme yapıyor olmaları lazım.

Eski araba, sıkıntı yukarıda da söylendiği gibi yağ dışı bir nedenle olabilir.
  • yeninesiltupcu  (24.03.23 12:19:23 ~ 12:20:58)
Motor isinmadan devir cevirdiysen yag basinci yeterince olusmadan motora zarar vermis oabilirsin.

motor isinmadan devir yukseltme.
  • alperz  (24.03.23 12:23:23)
Genel olarak forumlarda yağ pompası zincir gergisi yüzünden 60 bin km den sonra motoru kilitlenen araçlardan bahsedilmekte. 2008 dediğiniz araç minumum 150.000 km olduğunu düşünürsek ve ağır bakım adı altında bu gibi parçalar değişmediyse şansızlık eseri yağ değişimi sonrasına denk gelmiş.

yağ olayına gelince 5w30 ve 10w40 2-3 derece sıcaklıklarda aynı işi görür. motor ısındıktan sonra ise aralarında marka dışında fark olmaz.

Burada ne kadar yağ konulduğu da çok önemli. normalden fazla koyulduysa bu seferde yağda hava oluşur. yüksek devirlerde silindirlerin iyi yağlanmaması ve kilitlenme gibi aşınma gibi sorunlar ortaya çıkar
  • janavarorion  (24.03.23 15:04:20 ~ 15:07:04)
Aslında eskiyen araçlara daha kalın yağ koyarlar genelde. 10/40'ın neden olma ihtimali çok düşük

  • FAtE  (24.03.23 15:30:30)
alakasi yok, tesaduf.

  • cooperr  (24.03.23 15:36:31)
ustanın günahına girmeyelim, yağ ve filtreden olmaz.

  • duster  (24.03.23 16:11:34)