iphone 13 256gb vs iphone 13 pro 128gb vs iphone 14 128gb

Selam millet. 6 yildir 6s 32 gb kullaniyorum ve 3 senedir su hafiza uyarilarindan gina geldi artik. Yeni telefonlarda hafiza durumu nedir, fotolar videolar ne derece yer kaplar hicbir fikrim yok. Bir yanim kesinlikle 256 gb alip kafam kulagim rahat kullanmam gerektigini soyluyor, bu durumda 13 256gb; ama diger yandan 128 gb da yeter diye dusunmuyor degilim, bu durumda 13 pro 128 ve 14 128 secenekleri beliriyor.

Sizce hangisi tercih edilmeli? En az 4-5 yil kullanacagimi dusunuyorum.

öncelikle 256gb da alsanız 128gb da alsanız icloud size 5GB ücretsiz kullanım hakkı sağlıyor. sizin verileriniz belliki bu 5GB'dan fazla olduğu için siz foto video dosya gibi verilerinizde depolama sorunu yaşıyorsunuz.
bunu aşabilmenin 2 yolu var; ya cihazın saklama alanına verilerinizi yüklemek -ki bu telefonun hafızasından yer- ya da icloud saklama alanı satın alma. ben mesela ikincisini yapıyorum, 50GB saklama alanı aylık 6.49₺'den başlıyor örneğin.

ben olsam 256gb olanı alırım. ama bu kişinin kullanım amacı ve yoğunluğuna göre değişen bir durum.

şu makaleye bakmanızı salık veririm. support.apple.comğ
  • debian  (22.03.23 03:03:11)
bence 14 - 128gb en mantiklisi, apple hafizaya ucuk paralar istiyor.

yetmezse 50gb icloud alir devam edersin ama gereksiz doldurmadikca telefonu yetmemesi zor.
  • cooperr  (22.03.23 05:31:57)
128 GB olanı alın, yanında bir de iCloud aboneliği alın.

Elbette kişiden kişiye değişecektir ama benim yeni anlayışım şu şekilde;
iPhone kullanıyorsam iCloud'a kesinlikle para vereceğim. 256 GB almak için harcayacağım parayı iCloud üyeliği için harcarım. Böylece hem rahat ederim hem de fotoğraflarımı tamamen güvene almış olurum.

256 GB iPhone 13 Pro Max var bende. Yaklaşık 1 yıl oldu galiba.
Telefonda 75 GB kullanıyormuşum, bunun 30 GB'ı fotoğraf, 14 GB'ı whatsapp'mış.
iCloud'da ise 220 GB'lık fotoğrafım varmış.

Bu arada video çekmekten para kazanmayacaksanız hiçbir önemi yok ama 128 GB versiyonda ProRes codec ile video çekemiyorsunuz, gözünüzden kaçmasın.
  • michael_knight  (22.03.23 09:17:30 ~ 12:04:28)
Bende de 7 vardı, 6 sene sonra yenilenmiş XS 256 aldım. Sıradan kullanıcı için başlıkta yazdığınız modellere göre en büyük eksiği magsafe'i yok. Öyle bir telefon da düşünebilirsiniz.

  • malheiros  (22.03.23 11:42:15)
13 pro 128 elbette. 120hz olsun bir zahmet o kadar para veriyorsunuz.

  • signore  (22.03.23 11:54:14)