Bilgi işlemsel düşünme becerisi ve kodlama etkinlikleri

Merhaba millet, biliyorsunuz bir kaç senedir her tarafta kodlama kitapları satılıyor. Benim merak ettiğim bir şey var. aşağıda linkte verdiğim aktivite olan örüntüyü takip et ve ok çizme.

bu aktivitelerin kodlama becerisine bir katkısı nasıl oluyor? Yani çok kolay ilkokul öğrenisinin üretebileceği bir etkinlik olduğu için mi bu iki etkinlik bu kadar yaygın?
e-dergi.tubitak.gov.tr

ikincisi de şunun gibi şeyler aşağı yukarı ok çizilen etkinlikler, tam bulamadim ama ayni mantık galiba
e-dergi.tubitak.gov.tr

özellikle gönderdiğim etkinlikler mesela bu tubitak dergilerinde oluyor ve her ay resimler değişerek aynısı veriliyor.

görüşlerinizi merak ediyorum

teşekkürler

Bir yazılım, özünde bir algoritma. Tartışılabilir tabi ki ancak bir algoritmanın da en kilit elemanı karar mekanizması ya da "Eğer" noktaları denilebilir. Uygulama her karar noktasında bir tarafa dallanıp oradaki kodu çalıştırmaya başlıyor. Bu tür bir sonraki adımın ne olduğunu, ne tarafa gideceğini bulmaya yönelik aktiviteler ile algoritma oluşturma ve kod okuma arasında bir bağ olması muhtemel.

  • salihdt  (19.03.23 04:02:04)
ilk linkteki oyun tipik bir backtracking problemi. recursion ya da dynamic programming ile cozulebilir. yani evet, bu tur oyunlar algoritma gelistirmek icin oldukca elverisli.

  • banach  (19.03.23 09:02:43)