[]

aspiratör'ü kiracı mı alır ev sahibi mi?

mutfak'a aspiratör'ü kim alıp taktırır? ortada gibi bir durum mu bu?
 
mantıken demirbaş olup ev sahibi tarafından alınması gerekir. kendiniz taktırıp giderken götürürüm deseniz bile her ürün her mutfağa uymuyor çünkü. fakat bir kanunu kitabı da yok bu işin. ev sahibiyle konuşup anlaşmaya bağlı.


  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (18.03.23 20:49:07) 
Aspiratör özelinde konuşursak, ev sahibinin mutfak dolabını da koruyacağı için alması kendi lehine olur. Almam diye tutturursa kendi bilir.


  • Cekcekli  (18.03.23 22:10:47) 
normalde demirbaştır, ev sahibi alır ancak günümüzde "normal" kalmadığı için ev sahipleri istediği gibi at koşturuyor. "kiracı alır ben karışmam" diyenle çok karşılaştım, "ben kiracıyım taşınınca aspiratör ne olacak?" diyorum, "sök götür, beni ilgilendirmez" diyorlar.


  • late viper  (18.03.23 22:25:34) 
ev sahibinin takması normal. kiracının takması anormal.

ama yazıldığı gibi 'normal' kalmadı. olur da takarsanız, çıkarken de alın götürün, ikinci el satın falan ama ev sahibine yar etmeyin. ya da çıkarken tekrar konuşup kiradan düşersiniz belki zaman içinde fikri değişir.

ya ben halıfleks söküp parke yaptırdım 10 15 yıl önce. yaptırmadan tabi ki konuştuk, kiradan düşeriz dedi, sonra da düşmeyiz dedi :) söküp götürecek miyim parkeyi napacağım söksem geri halıfleks döşetecek halim yok. kiradan düştüm 2-3 takside bölüp.

başka 2 evde klima yoktu, konuştuk, "takın istiosanız ben karışmam" dedi ikisi de, e söküp götürmem de çok saçma, sonra kendileri satın alıp taktırdılar. bunun da 5 yılı var.

biraz konuşup üstelemek gerek heralde, ilk refleks ev sahibinde "ben karşımam" oluyor. biraz üstüne düşününce daha doğru karar veriyorlar. bugünün şartlarında işler karışık anlaşılan.
  • wct3 org  (18.03.23 22:49:07) 
Kiraci evi kiraladiginda evde aspirator yoksa, sonradan aspirator talep etmisse, ev sahibi taktirmayabilir. Mevcut aspirator bozulduysa, ev sahibi taktirir.


  • thetruenorthstrongandfree  (18.03.23 23:28:50) 
Ev sahibinin biraz keyfine kalmış bir durum maalesef. Ev kiralamadan önce ev sahibi ile bu konu konuşulabilir. Eğer almam diyorsa vazgeçilebilir evden fakat ev çok da beğenildi ise alıp kiradan çıkarken bir sonraki kiracıya da satılabilir.


  • keep out  (19.03.23 09:00:45) 
Yakında bu tartışmayı kombi için, kalorifer peteği için de yapacağız sanırım!

Ev sahibiyim, tüm kiraladığım evlerde aspiratörü de taktım, mutfak dolabı ankastre ise fırın ve ocak da taktım.

Bunlar demirbaştır, takılı vaziyette salam olarak kiracıya teslim edersiniz. Kiracı da çıkarken sağlam olarak teslim eder.

Yalnız yaşadığı süre boyunca bir kere bile Aspiratörü silmeyen, üzerinin bir parmak yağ kaplandığı, filtrelerinden yağ tıkanıklığı nedeni ile hava bile geçmeyen aspiratör teslim almışlığım da oldu.

Bu tür kiracılara vermemek lazım ama önceden bilemiyorsunuz maalesef.
  • John Bloor  (20.03.23 11:14:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.