7440 Yapılandırma Hesap

Vergi borcu için çıkan yapılandırmada peşin ödemenin nasıl hesaplandığını bilen var mı?

Örnek olarak güncelde anaparası 10.000 olan borç için 10.000'de gecikme faizi var diyelim. Anapara faizinden %90 indirim yazıyor bu durumda yukarıdaki örneğe göre 10.000 anapara + 1000 faiz olmak üzere 11.000 ödememi yapılacak anlamına geliyor. İlgili maddeleri aşağıda bırakıyorum.

(git: www.pwc.com.tr)

5. Gecikme Faizi veya Gecikme Zammı Yerine Ödenecek Faiz Tutarının
Hesaplanması
Düzenleme kapsaminda ödenecek alacak tutarinin tespiti için vergi asillarina;
• Vade tarihinden, Kanun’un yayimlandiği tarihe kadar geçen süre için gecikme zammi
yerine,
• Daha önce hesaplanmiş gecikme faizi olmasi halinde, bu faizin hesaplandiği süre dikkate
alinarak, gecikme faizi yerine,
Yİ-ÜFE aylik değişim oranlari esas alinarak ödenecek faiz tutari hesaplanacaktir.
Teklifte Yİ-ÜFE tutarinin hesaplanmasina ilişkin özel bir düzenleme yapilmamiş, gecikme
faizi veya gecikme zammi yerine Yİ-ÜFE aylik değişim oranlari esas alinarak hesaplanacak
tutarin ödeneceği hükme bağlanmiştir.
Bu düzenleme nedeniyle, Yİ-ÜFE tutarinin, fer'i alacaklar için esas alinan hesaplama yöntemi
kullanilarak hesaplanmasi gerekmektedir. Bir başka ifadeyle ödenecek faiz tutari;
• Gecikme faizi yerine hesaplaniyorsa gecikme faizi hesaplama yöntemi kullanilarak,
• Gecikme zammi yerine hesaplaniyorsa gecikme zammi hesaplama yöntemi kullanilarak,
hesaplanacaktir.
Dolayisiyla, Yİ-ÜFE tutarinin hesaplanmasinda;
• Vergi Usul Kanunu’na göre hesaplanan gecikme faizi ve 6183 sayili Kanun’a göre
hesaplanan gecikme zamminin hesaplama yöntemi ve hesaplama süreleri
değiştirilmeyecek,
• Aylik gecikme zammi/gecikme faizi orani yerine Yİ-ÜFE aylik değişim oranlari
kullanilarak ödenecek faiz tutari bulunacaktir.
Yapilandirmada esas alinacak Yİ-ÜFE aylik değişim oranlari özel olarak tanimlanmiştir. YİÜFE aylik değişim orani olarak TÜİK tarafindan her ay için belirlenen;
• 31.12.2004 tarihine kadar TEFE aylik değişim oranlari,
• 01.01.2005 tarihinden itibaren ÜFE aylik değişim oranlari,
• 01.01.2014 tarihinden itibaren Yİ-ÜFE aylik değişim oranlari,
• 01.11.2016 tarihinden itibaren aylik %0,75 orani,
kullanilacaktir.
6. Hesaplanan Tutarın Ödenmesi
Kanun’un 9. maddesinde yapilan düzenlemeye göre, yukarida özetlenen düzenlemeler
kapsaminda ortaya çikacak borç tutarinin peşin veya taksitle ödenmesi konusunda
borçluların tercih yapmaları mümkündür. Tercihini taksitler halinde ödemek yönünde
kullananlara 48 aya kadar vade tanınabilmektedir.
Teklife göre, hesaplanan tutarın ilk taksit ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi halinde;
• Bu tutara Kanun’un yayımı tarihinden (12.03.2023) ödeme tarihine kadar geçen süre için
faiz hesaplanmayacak,
<b>• Fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar üzerinden ayrıca %90 indirim yapılacak,</b>
• Kapsama giren idari para cezalarından (istisnaları hariç) %25 indirim yapılacak,
• Yapılandırma ile ödenecek alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde, fer’i
alacak yerine Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanacak tutardan %50 indirim yapılacaktır.
Öte yandan, ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi gereken tutarların süresinde ödenmesi
ve kalan taksitlerin tamamının ilk taksiti izle yen ayın sonuna kadar ödenmesi halinde
katsayı uygulanmayacaktır.
Taksitli ödemenin tercih edilmesi halinde, taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir
katsayıyla artırılacaktır. Açıklanan artış katsayıları şöyledir:
• 12 eşit taksi için 1,09
• 18 eşit taksit için 1,135
• 24 eşit taksit için 1,18
• 36 eşit taksit için 1,27
• 48 eşit taksit için 1,36

10.000 asıl borç, 10.000 gecikme faizi var. 10.000 gecikme faizini komple siliyor. yerine 10.000 asıl borç üzerinden yi-üfe oranı kullanarak yeni bir gecikme zammı tutarı hesaplıyor. ne çıktı mesela, eskiden 10.000'di, şimdi 8.000 çıktı. o 8.000 liranın da %90'ını siliyor. 800 kaldı.

10.000 asıl borç + 800 lira gecikme zammı ödüyorsun. istersen peşin, istersen taksitli. taksitli ödersen taksit sayısına göre o katsayıyla çarpıp o rakamı taksitlendiriyorsun.
  • kibritsuyu  (13.03.23 18:04:47)