acil para ihtiyaci sorusu

arkadaslar bana her ay belli bir miktar getirecek bir sistem lazim.

dovizde duran kotu gun parami kullanacagim.

direkt tl yapip normal faize mi yatirayim?
(paranin deger kaybini da dikkate alip beni aydinlatin lutfen)
yoksa kur korumaliya mi yatirayim?
(bu kur korumali her ay para vermiyor ama galiba? avantaj-dezavantaj neler ayrica. bu sistemi pek anlamadim.)

anaparamdan en mantikli aylik geliri nasil saglarim kisacasi?
herhalde bu ikisinden baska cozum de yok, varsa onlari da alayim degerlendiririm.

bankayla da konusacagim tabii ama onden fikrim olsun istiyorum. ona gore hesap kitap yapacagim. az cok net bilgisi olanlar yazarsa cok sevinirim.
tesekkurler

Hem ana param korunsun ve hem de getirisi olsun diyorsan Eurobond alacaksın. Onlar da 6 ayda bir kupon öder. Her ay kupon gelirinin 6da 1ini yersin.
Ama en az 816 Doların olması lazım ki alabilesin. Şu an için en ucuzunun bir tanesi 816 Dolar.

O kadar param yok diyorsan Eurobond fonlarına bakmanı öneririm.
  • Mirket  (13.03.23 13:21:18)
Burgan bank Faiz. Döviz aylardır aynı.

  • Kahvedesu  (13.03.23 13:22:18)
kahvedesu: doviz faizi hicbi sey. varla yok arasi.
para gelsin derken 100 lira da olsa aksin demek istemedim.
tl faizi fena degil hesapladim ama kkm daha mi iyi olur? tl faiz alayim derken param eriyip pul mu olur 1 sene sonunda vs.
  • Kittie  (13.03.23 13:33:17)
mirket: eurobondun en ucuzu su an 5000 dolar. nerede 800e veriyorlarmis. ve en az 1 senelik oluyorlar

  • Kittie  (13.03.23 13:34:09)
www.isbank.com.tr
Ertesi günü bile satabiliyorsun. Makası göze alırsan tabi.

  • Mirket  (13.03.23 13:52:58)
mobil edit: tesekkurler mirket. yalniz tek ise yarar durum 1er aylik bir odeme benim icin. arkadaslar bu yatirim sorusu da degil onu da netlesireyim. maasim var ve ona bir ek mahiyetinde bi arayisim var su sira. soruyu kisaltmis olursam daha iyi olacak galiba. tl faiz mi kkm mi (hadi yararlandim 1 sene, anapara cop mu olur diye endiseleniyorum biraz da)

  • Kittie  (13.03.23 14:15:42)
Ben TL faizi kastettim. KKM bana da mantıklı gelmedi. Ben de dövizi bozdurup TL mevduata yatırmayı düşünüyorum.

  • Kahvedesu  (13.03.23 16:17:02)
Seçime kadar TL faizi. Enpara'nın 32 gün ve 46 günlük vadeleri var. Diğerlerinin de vardır.
Seçimden hemen önce KKM. ye geçerdim .
Ben olsam öyle yapardım yani.

İkisi arasında tercihte bulunacaksam böyle.
  • Mirket  (13.03.23 21:00:51)