dsg sanziman sorusu

arac 2017 passat. gaza basip ani hizlanmaya calistigimda devir 3000'i gecmesine ragmen vites arttirmiyor. oyle olunca anlik ayagimi gazdan cekip hemen tekrar basiyorum ve vitesi oyle arttiriyor.

bu dsg'nin ozelligi midir yoksa benim aracta mi bir problem var?

Ani basar ve basmaya devam ederseniz (basılı tutarsanız) tüm otomatik/yarı otomatik şanzımanlar böyle davranır, normal. Yavaşça basıncı artırırsanız optimum noktada vites büyüterek (maksimum torkun üretildiği en düşük devir civarında) hızlanmaya devam eder.

  • orient blue  (09.03.23 23:50:17)
DSG şanzımanda basıncı ayarlayan bir tüp var ve kronik olarak bu tüpün kapağı alüminyum olduğu için zaman içerisinde gevşiyor. Bu gevşeme basınç kaybına neden oluyor. 2016 DSG için benzer durumda DSG tüpünü değiştirmek zorunda kaldım.
Baktırmanızı tavsiye ederim.

Not: Çelik tüp satan yerler de var. Ben serviste orjinali ile değiştirdim.
  • pccopath  (10.03.23 00:59:19)
Ani hızlandığınız için vites değişim aralıklarını uzatıyor beyin, mantıken diyor ki "lan bu herif sert ve hızlı kullanacak, deviri düşürmemem lazım, yüksek devirlerde vites değiştireyim"

Tüm otomatiklerde bu mantık vardır +1

Aniden değil de normal gaza basınca zamanında değişiyorsa bir arıza yoktur.
  • John Bloor  (10.03.23 09:32:05)
John ve orient haklı, olması gereken bu. Ani hızlanmada vites aralıklarını uzatır. Benim kullandığım dsg'ler de öyle. (bkz: kickdown)

  • roket adam  (10.03.23 15:15:25)