Eğitime öğrencilere yatırım yapan şirketlerin beklentileri ne?

Örneğin büyük bir yazılım firması Oracle öğrencilere ücretsiz program veriyor Amerika’da. SAP bilgisayar laboratuvarı bağışlıyor falan. Maddi yardımlar sponsorluklar veriyorlar. Bunların sosyal medyada duyurulması dışında nasıl bir katkı bekliyorlar? Burs gibi yardımdan bahsetmiyorum. Programlarının öğrenilmesine yönelik katkılar. 100 öğrenciden belki de 99 u o programı kullanmayacaktır?

Büyük firmada çalışacak öğrencilerin yüzde 99u oracle, sap vs kullanacaktir. Tedarik zinciri, üretim, muhasebe, finans, ik, satış vs vs.

Bu noktada bu erpleri bilen adam yetiştirmek demek sirketlere hazir adam gitmesi, bu erpleri bilen kisilerin çoğalması demek.

Benim Türkiye'de okudugum okulda da var sap dersi misal.

Ha bir de ne kadar çok kişi bilirse piyasada o kadar bilen adam olur, haliyle firmalar erp yatırımı yapacakken elinde bilen iş gücü olan erp yatırım yapmayi tercih edebilir.

Benim görüşüm bu.
  • logisticsmanager  (07.03.23 16:45:26)
logisticsmanager'ın dediği gibi tam olarak. uzun vadede bu eğitimleri veren şirketler müthiş kazanıyor. mesela cisco da öyle.

  • roket adam  (07.03.23 17:00:29)
100 öğrenciden 1'i bile çalıştığı veya kurduğu şirkette o programın kullanılmasına sebep olursa bu iş maliyetini çıkarmış olacak. Bu arada zaten herhangi bir maliyeti de yok. Program orada yazılmış şekilde duruyor.
Bir programı ne kadar çok kişi bilirse piyasada da o kadar yaygınlaşır.

Ayrıca insanlara henüz öğrenciyken yapılan yardım ve bağışların daha etkili olduğunu tahmin ediyorum. İnsan 20 yaşındayken fikirleri tam olarak oluşmamış olabiliyor ama 60 yaşında bir insanın fikrini değiştirmek daha zor olacaktır.

Yapılan bağışların hem şirketlerin hem de bireylerin bir kısmını vergiden düşebileceğini de ekleyelim.

Bildiğim kadarıyla Amerikan kültüründe bağış yapmak çoğu aile için standart. Ailelerin önemli bir kısmı yıllık kazancının %2 - %5'i civarında bir parayı bağış yapmak için kullanıyor, bütçesini o şekilde planlıyor.

Sizin sorunuzda büyük ihtimalle anlayamadığım kısımlar oldu. 100 öğrenciden 99'u neden o programları kullanmasın ki?
  • michael_knight  (07.03.23 17:06:00)
okula başladık ilk CAD programı solidworks.

şimdi solidworks kullanırsın kullanmazsın o başka mevzu ama herkes solidworks'ü bilir.

o sebeple daha iyi bile olsa ortalama bir adam torio yazılımını değilde gider solidworks'ü aldırtır firmasına
  • duyurukullanıcısı  (07.03.23 17:39:12)
Marka bilinirliklerini arttirmak icin olabilir. Mezun olacak bu ogrenciler ileride kendilerine ucretsiz verilen bu programlari kullanacaklar, diger yardimlari da hatirlayacaklardir. Bu da bu programlar bagli bir musteri kitlesi yaratacaktir.

Ucretsiz verdikleri programlari kullanan ogrencilerden geri bildirim alip, programlarini daha iyi hale getirmek icin veri topluyor olabilirler.

Ozellikle batida sirketlerin egitime katki saglamasi ya da topluma katki saglamasi, yapilan isin bir parcasi haline geldi. Mesela bir havlu bile alsan, uretici sirket dogal hayati koruma dernegine x miktar bagis yapiyor. Yani sosyal sorumluluk projeleri Turkiye'deki gostermelik ya da bir kerelik degil; surdurulebilir sekilde yapiliyor.
  • thetruenorthstrongandfree  (08.03.23 02:05:42 ~ 02:07:07)