Maaşınızı nasıl değerlendiriyorsunuz

Merhabalar. Maaş yatınca paranın büyük bir kısmına dokunmuyorum. Kira yok, fatura yok, 3000 TL harcıyorum en fazla. Gerisi hep duruyor. Kalanı ya da kalanın bir kısmını faiz için kullanmak mantıklı mı? 25 30 bin TL için düşünebiliriz. Dolar euro mu alayım ya da? Siz nasıl yapıyorsunuz? Sağ olun.

dolar bayadır artmıyor.
faize koyardım ben olsam.

  • jelly bear  (07.03.23 14:16:22)
Uzun vadeli yatırımda en sağlam seçenek daima altındır. Faizden kat be kat daha fazla korur paranız değerini.

  • metematik  (07.03.23 14:47:25)
Doları bir aydır takip ediyorum. Neredeyse hiç artmıyor. Faizde bile durmuyor. Faiz için ayırabileceğim kısım 25 30 bin TL olabilir. Bir kısmını kullanım için ayıracağım. 25 30 bin TL faiz için uğraşmaya değer mi, bunu merak ediyorum aslında.

  • dissendium  (07.03.23 14:48:33)
her ay 10-15 bin tl hisse senedi alıp, %10-15 karlarla çıkmak mantıklı. onun dışında artık döviz-altın vs. çok bir şey getirmez.

  • stationary traveller  (07.03.23 14:57:52)
kamuda mühendis olma bu aldığın maaştan daha azını kazanıyorlar.

  • Hallegadola  (07.03.23 15:52:16)
Maaşım 30 bin TL değil. 3 ayda hiç dokunmadığım kısım 30 bin TL.

  • dissendium  (07.03.23 15:58:20)
dolar geçmiş 1 ayda artmadı diye sonsuza kadar artmayacak diye bişey yok maalesef. döviz üzerinden değerlendirmeye çalışmanı öneririm. en basiti altın bunun. onun haricinde bilgin varsa abd etf, hisse vs bakabilirsin. doların da enflasoynu var, dolar cinsinden yıllık en az %10-15 bandında kar etmelisin "değerlendiriyorum paramı" diyebilmek için

  • avatar is back  (07.03.23 16:02:06)
aktifbank n kolay bono öneririm, ben yıllardır kullanıyorum hem bono olduğu sürece her atmden para çekme yatırma ücretsiz ki bu çok işime yarıyor hem şuan yüzde 27 gecelik olarak en yüksek oranı veriyor hemde kullanımı basit ve kolay altın olsun hisse senedi olsun tüm işlemler için kullanıyorum.

  • gencfb  (07.03.23 16:36:22)
bir miktar fon alıyorum yatırımım geldiğinde ben

  • yuto  (07.03.23 17:27:13)
Eurobond, borsa ve vadeli tl

  • gabe h coud  (07.03.23 21:56:11)
3'te biri aileme, 3'te 1'i yatırım, 3'te 1'i kendi harcamalarıma gidiyor.

  • Amaranta ursula  (07.03.23 22:22:10)
paraya ne kadar sure icinde ihtiyacin olacagina karar ver. 10 senenin altinda borsaya girmek riskli. "her ay 10-15 bin tl hisse senedi alıp, %10-15 karlarla çıkmak mantıklı" - o kadar basit olsaydi hepimiz sonsuz zengin olurduk.

gelen cevaplardan da gorebilecegin uzere kimse bilemez (dolar bayadir artmiyor, dolar alma vs dolar bayadir artmiyor, demek ki yakin zamanda artacak). dolayisiyla farkli seylere bolebilirsin. onemli olan parani neden o araca yatirdigina dair inandirici bir tezin olsun. mesela bu basligi 1.5 sene once acsaydin cevaplarda 70 tane kripto olurdu. su an bir tane bile yok. boyle seylerden ders al.
  • hot potato  (07.03.23 22:48:46 ~ 22:50:21)