Yüksek fiyattan mal satmak bu örnekte etik midir?

Mesela x ürün instagram satıcılarında veya sahibinden üzerinde 1000 liraya satılıyor olsa ve ben ürünü onlardan veya ana tedarikciden alıp Trendyol gibi resmi şirketin olması gereken platformda 3000'e satsam bu etik yani ahlaki olur mu? Benim kazancım da 500 TL olacak, instagram/sahibinden üzerinden satanın da kazancı 500 TL. Tek fark ben komisyon ve vergi ödüyorum. Ama alıcı böyle düşünmeyecek için "3 katına satıp kaziklamis bizi" der muhtemelen.

Fikriniz nedir?

Niye 1000 liralık ürünü 3bine sattığınızı anlamadım Trendyol'da en yüksek komisyon %22, Kdv %18, kar üzerinden gelir verginiz de %20, yani 1600 gibi satabilirsiniz, müşteri de sizi faturalı, garantili ürün sattığınız için tercih edebilir ama tabi pahalı bulacaktır ürünü. Son kullanıcı vergi vs pek anlamaz umursamaz ne yazık ki.

  • creepy  (06.03.23 02:15:00)
Etiklik konusunda bir sıkıntı yok, ama serbest piyasada insanlar sizi tercih etmez veya çok az kişi tercih eder.

Müşteri hizmetleri iyi, kargosu hızlı, garantisi daha güvenilir, daha bilindik diye ben de daha pahalıya satan satıcıyı tercih edebiliyorum (sizin örneğinizde fiyat farklı çok fazla gerçi), burada da etik içi-dışı diye düşünmüyorum.
Beklentim de buna göre değişiyor.
  • burfak  (06.03.23 08:06:11)