Planlı programlı yaşam

Merhaba,

Çok dağınık biriyim. Ev de öyle, çalışma stüdyosu da, hatta pc'nin masaüstü de.

Kafada yapılmayı bekleyen birçok şey, gerçekte yapılmış pek az şey...

Düzenli olacağım diye bir eşyayı alıp diğer tarafa koyuyorum. Ya da biraz toparlayayım derken eski bir eşya bulup ona dalıyorum ya da çalıştığım yabancı dilin kitabına dalıp dil çalışmaya geçiyorum.

Birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışınca da olmuyor elbette.

Bu durumu yaşayan birçok kişi olmuştur. "Ben de eskiden böyleydim." Diyenler nasıl aştınız bu sorunu?

1- evdeki bütttttün fazlalık eşyaları at ama hepsini

2- bı ajanda/not defteri edin. Yapacaklarını oraya not et, sırayla ilerle, tik at
  • abuzer  (05.03.23 19:55:28)
Ufak bi kağıt parçasına yazıp cebimde taşıdığım "yapılacaklar alınacaklar listesi"yle yıllardır idare ediyorum. Ama önünde bi sınav bi olay bi şey varsa ve full odaklanmak torbaları ateşlemen gerekiyorsa. Ya her gün kaç sayfa çalışabileceğin kaç soru çözebileceğin üzerinden süre sınırı olmadan bir plan yapacaksın. Bugün 10 tane pasta yapacam gibi. Somut. Saat 3 ten 4 e kadar çalışcam yok. İş odaklı.

Bi de şu çok vaktini enerjini alan bir şeyler var senin, artık alkol mü telefon mu, osbir mi bilemeyiz. Onları bırak. En çok 2 3 enerji israfını bi bırak. Bi hafta bi bırak ya.
  • baba553  (05.03.23 20:24:15)
Ben düzenin her şey olduğunu farkettğimden beri sadece düzene odaklıyorum kendimi. Günün bir saatini toplamaya kafa yormaya ayırıyorum. Evin derli toplu olunca işin daha çabuk bitiyor.
Azcık dağılsın hemen eski haline koyuyorum. Not konusunda da gerekliden gereksize sıralama yapıyorum. Gereksizleri anında yok ediyorum. Buna karar vermesi yorucu oluyor biraz ama.

  • sanemz  (05.03.23 21:16:34)