Ekonomi 101

Elinize 150bin tl geçse,
Kredi borcunuz var şimdi yatırınca 1,89faizli 75bin 2 senede 1000ödenecek olan
Bunu kapatır mısınız hemen yoksa taksit taksit öder misiniz ?

Elde kalan para 75veya150 bunu ne yapmak lazım ?
Kısa-orta-uzun vadede ?

Çok para olmadığının farkındayım,
Alışveriş filan yapıp kalanı dolara yatırmak mı lazım

Simdi bu ekonomi 101 degil finans. ekonomi 101 arz/talep bir de GDP = consumption + investment + government + net exports falan.

faiz masraflarin, elindeki nakdin ayni donemdeki beklenen getirisindan fazlaysa borcu kapatirsin. dusukse sadece aylik odemelerini yaparsin. tamamen oranlara bagli. mesela bircok kisi "borcu kapatma, elindeki parani dolar yap ve bekle" diyebilir. ama dolar kisa vadede illa ki yukselecek diye bir sey yok. dikkatli, mantikli dusunmek lazim yani.

"Alışveriş filan yapıp" - alisveris ne alaka, hem bu kadar borc var hem de cok bir birikim yokken.
  • hot potato  (02.03.23 18:42:12 ~ 18:43:31)
hot potato gayet iyi özetlemiş aslında.

Tamamen size bağlı bu durum.

Şimdi mesela tefas'ta göz kararı baktım 6 aylık getirisi &90, yıllık getirisi %200, 3 yıllık getirisi %600 civarı olan fonlar var.

6 ay önce 150bin ile bu fona katılan adam su an neredeyse 2 katını geri almış.

Burada asıl soru şu, siz o stresi yönetebilir misiniz? Mesela sabah kalktığınızda hesapta 150 bin tl yerine 140 bin tl gördüğünüzde uykunuz kaçar mı? Çünkü o fonun yükselişi gibi düşüşü de mümkün. Ya da bu fon önümüzdeki 1 yıl içinde o performansı göstermezse b planınınz var mı?

Bu riski minimize etmek için parayı riski oranlarına göre farklı enstrümanlara dağıtabilecek misiniz? bu kadar çabaya getirisine değecek mi gibi gibi...

Bir de krediyi bazen erken kapatmanın da avantajları oluyor eğer faiz indirimi vs oluyorsa.

Oturup hesabını yapıp bakacaksınız yani:)
  • anten  (03.03.23 14:50:46)