Arabada düşük devirde gaza basınca silkeleme sorunu

araba düz vites ve atmosferik motor. Benzinli de haliyle.

Vitesleri yüksek devirde olacak şekilde atınca hiç bir sorun yaşanmıyorken trafikte düşük devirle hızlanmak istediğim zaman özellikle 1200-1500 devirden geçerken araba bir an gaz kesiyor sanki kararsızlık yaşayan otomatik vitesmiş gibi. bunu her viteste de yapıyor.

Mesela 2. vitesteyim sakin sakin gidiyorum birden trafik hızlandı gaza dokundum diyelim devir yükselirken bi an kesiyor gazı.

Araba onun haricinde devrini kazandıktan sonra hiç bir sorun yaşatmıyor. gidişi vesaire eskisi gibi. Boştayken denedim bir sıkıntı yok devirlenmesi de normal...

Sorun neden olabilir?

Birçok nedeni olabilir; ateşleme, sensör, yakıt enjeksiyonu gibi. Düzgün bir serviste detaylı bir tetkik yaptırmak lazım, test etmeden, arıza kodu var mı bakmadan bir şey söylemek doğru olmaz.

  • orient blue  (01.03.23 12:41:02)
sorun mu bu emin değilim. çünkü atmosferik motorlar yüksek devirde kullanılır.1500le falan kullanılmaz yani.

  • jelly bear  (01.03.23 12:47:47)
@jelly bear araba 90.000 km'dir benim ve böyle bir şey yoktu.
Ayrıca atmosferik diye de şehir içinde dur kalk trafikte 3000 devirle de gidilmez, düşük hızda trafikte gayet de 1500-2000 devirle gider atmosferikler de.

  • denizgonen  (01.03.23 12:59:25)
@orient blue istanbulda opel servisi var mı acaba bildiğiniz?

  • denizgonen  (01.03.23 12:59:54)
Debriyajı bırakırken gaza bi tık fazla basmak lazım sanırım aynı sorunu ben de yaşıyorum

  • olaylar olaylar  (01.03.23 13:04:51)
Buji

  • abuzer  (01.03.23 13:37:33)
Dizel arabamda vardı aynı tarif, partikül filtresi sorunuydu.
Benzinli diyorsunuz diye egzoz sistemi ve/veya katalitik konvertör sorunu da olabilir.

bu arada orient blue'nun yazdıklarına ek olarak tahminimi yazdım.
  • burfak  (01.03.23 14:51:43)
buji, benzin filtresi ya da enjektör vb. olabilir. hepsi olabilir. egzoz sisteminde sıkıntı da olabilir. tekleme de ağır sıkıntılar çıkabilir.

  • mikahakkinen  (01.03.23 17:10:44)
buji ve buji kablolarını değiştir. yetmezse bobini de değiştir. o arabanın bujileri muhtemelen ngk'dir. www.ngkntk.com şu bayilerin birinden aracına uygun bujileri al. yetkili servisten de orijinal buji kablolarını al.

farkı farkedin :))
  • alperz  (01.03.23 17:13:27)
Araç hakkında model km vs ayrıntılı bilgi verseydiniz iyi olurdu.
Ama sorunuz gaz kelebeğini hatırlatıyor. Ya temizlik ya da değişim .

  • diyecevaplandı  (01.03.23 18:09:21)
Gaz kelebeği +1

Egzostan duman çıkıyor mu peki?
  • silah taciri  (01.03.23 19:04:20)
bircok nedeni olabilir ama okur okumaz buji dedim.

buji ve buji kablolariyla baslarim, cozulmese enjektor vs devam ederim.
  • cooperr  (01.03.23 19:10:05)
herkes buji demiş doğru yaklaşmış ancak hava olayını da es geçme hava filtren tıkalı olup yakıt hava karışımını doğru ayarlayamıyor olabilir.

  • basond  (01.03.23 21:19:50)
Benzin enjektör tesisatındaki kablolar köpük, deforme olmuş olabilir. Ucuzdan pahalıya gidin.

  • ditu  (02.03.23 00:40:38)
@olaylar olaylar yok yok kaç senedir kullandığım araba böyle değildi bir de vitesi attıktan daha sonra oluyor bu.
@abuzer:not aldım.
@burfak: aslında iki kişi bunun egzozu biraz homurtulu diyordu ama ekstradan bir ses de çıkarmıyordu hep de böyle olunca ben de üstünde durmadım. birine sorayım.
@mikahakkinen o kadar ciddi bir sıkıntı yaratabilecek bir durum mu acaba bu?
@alperz: ne kadar tutar acaba bunları yetkili serviste yaptırmam biliyor musunuz? araç opel.
@diyecevaplandı araç opel astra h kasa. 1.6 benzinli motor. tüp vs yok. 90000km bandında. bakımları hep zamanında yapıldı.
@silah taciri: yok hayır çıkmıyor. gaz kelebeği temizletmek yetkili serviste ne kadardır acaba biliyor musunuz?
@cooperr: teşekkürler.
@basond: aslında arada oksijen sensörü arızası da veriyor ama 20.000 km'den beri de böyle bu araba. yetkili servis de kronik dedi arıza verir ama bir şey olmaz yeni sansör takarız gene aynısı olur dedikleri için de çok umursamadım ki azıcık yanıyor sonra da sönüyor tekrar.
@ditu: istanbulda bildiğiniz bir yer var mı acaba anadolu yakasında?
  • denizgonen  (02.03.23 12:07:45)
Buji ucuz bişi

  • abuzer  (02.03.23 14:56:12)
ille yetkili servis derdin yoksa buji değiştirmek çok dertli bir iş değil. torklu buji anahtarın varsa sen bile yaparsın. pis bir iş de değil.

ya da ikinci seçenek özel servis olsun. yetkili serviste daha pahalı olur. garantisi marantisi varsa tabi yetkili servise git. opel odak plaza'nın işçiliği çok iyi hyundai'de. opel'de de iyidir kesin.
  • alperz  (02.03.23 16:34:55)
Haftasonu arabayı önce egzozcuya götürdüm. Baktılar egzoz paslanmış ama kaçak vs yok dediler. Ücret almadan saldılar.

Sonra yakındaki bosch servisine gireyim dedim. Arabayı denediler geldiler bir şey yok özellikle boğdum ama bir şey olmadı dediler. Gaz kelebeği olsa rolantide devir oynardı ama çok sabit sağlam duruyor bir şeyi yok dediler. Bu arabalarda bobin 80-90.000km'den sonra arıza vermeye başlar belki ondandır dediler.

Hava filtresi vs kontrol edildi temiz.

Eve dönerken malesef düz yolda akıcı bir şekilde ilerlerken gene silkeledi araba beni...

Ne yapayım sizce şimdi... bujileri ve buji kablolarını mı değiştirteyim...
  • denizgonen  (05.03.23 15:18:28)
ucuzdan pahalıya git. önce bujileri değiştir. yetmezse kabloları da değiştirirsin.

  • alperz  (05.03.23 17:31:26)
Merhabalar uzun yolda araç teklemeye başladı. Sonra da titreşimli çalışmaya başladı. P0301 arıza kodunu verdi. Bujiler ve kablolar değişecek.

Bunlara ek olarak da oksijen sensörü ve termostat arızası da veriyor.
  • denizgonen  (07.03.23 12:30:44)
önce bujiler, yetmezse buji kabloları, yetmezse termostat o da yetmezse oksijen müşürü. her seferinde de ecu'ya bağlanıp hata kodunu silip sür. yeniden çıkıyor mu bak.

  • alperz  (07.03.23 18:47:06)
termostat ile birlikte ben olsam su pompasini da hallettiririm.
triger kayis mi zincir mi? arac 90binde demissin. Triger kayis ise degisecek. Triger degistirirken su pompasi + termostat isini de halletmek lazim.

  • cooperr  (07.03.23 20:17:06)