Google Scholar 101

Ya son zamanlarda her uzmani dinlemeyin, google scholar'a bakin vs deniyor. Mesela Naci Gorur'u arattim baktim. resimlink.com Ben bundan ne anlayacagim simdi, bu adam uretken mi degil mi, citation sayisi, h-indexi, i10 index iyi mi kotu, az mi cok mu? Nasil yorumluyoruz bunu?

h-index iyi bir kriter olabilir genelde de buna bakılır, anlamı 36 makalesi 36 kez veya daha fazla alıntılanmış demek, 2018'den sonra da aynı şekilde 21 makale. çok iyi bir sayı değil fakat ortalama bir akademisyene göre çok çok yukarıda.

diğer bir olayda makaledeki ekibin sayısı, ne kadarını kendi üretmiş ne kadarı bir grupla yapılmış veya bir deneyin içinde bulunmuş gibi.

türkiye özelinde makalelerin ingilizce olması ya da kaçının sadece türklerle yapılıp kaçının farklı milletlerden araştırmacılarla yapıldığı da önemli, tabi jeoloji biraz değil fazlaca lokasyona bağlı olduğu için bu bilimde çok önemli değil bu faktör.

son olarak da yayınların hangi dergilerde yayınlandığı var ve bu dergilerin alandaki yerine bakmak lazım bu profilleri değerlendirirken.
  • gule gule  (28.02.23 19:43:01 ~ 19:45:52)
impact factore bakmak lazım ayrıca.

  • false pretension  (28.02.23 21:01:27 ~ 21:01:45)