iyi hissettirecek bir şeyler: söz, hayat hikayesi, kitap, film...

merhaba,
bşraz zor günlerden geçiyorum...
birçoğumuz gibi; depremin, ekonominin durumu va. de getirdiği bir moral bozukluğu var.
üstüne işimle ilgili için çıkılmaz ve özgüven kırıcı şeyler yaşıyorum.
parasızlık da var...
eşimle sorunlarım da oluştu ki taze evliyim.

Moralim bozuk, kendimden sıkıldım. başka nedenlerden dolayı terapiye de gidiyorum bu arada
o bile sıktı...

Kendimden soğudum. Ağlamak istiyorum ve sorumluluklarımdan uzaklaşmak...

Hayata karşı motive olabileceğim söz, hayat hikayesi vs var mı önerebilecepiniz?

Yalnızlıktayım da...

Teşekkürler

feel good movies diye aratabilirsiniz.

kitap olarak da engin geçtan'ın hayat ve insan olmak kitapları uzun vadede bazı şeyleri anlamlandırmanıza yardımcı olur. ayrıca iyi Hissetmek (David Burns) kitabı işe yarayan nadir kitaplardan.
  • orpheus  (25.02.23 22:43:53 ~ 22:44:20)
iyi hissettirmez ama deprem zamani son sezonunu da bitirdim Fauda'nin. bence surukleyici bir dizi bu da dis dunyadan epeyi uzaklasmis oluyor insan

  • ala09  (25.02.23 22:52:12)
Budizme Göre “Dört Yüce Gerçek “
1.Dukkha – Yaşam bir katlanmadır. (Acı çekmektir)
2.Samudaya – Acıların sebebi iştahtır. Geçici şeyleri arzu etmektir.
3.Nirodha – Acılar bertaraf edilebilir.
4.Magga – Acı çekmeyi bitirmek sekiz yol ile mümkündür.
SEKİZ YOL
1. Doğru Görüş Bilgelik
2. Doğru Niyet
3. Doğru Konuşma Ahlak
4. Doğru Davranma
5. Doğru Geçim
6. Doğru Çaba (Zihinsel Gelişim)
7. Doğru Farkındalık
8. Doğru Odaklanma
  • bahçedekisandal  (25.02.23 23:24:08)
❝Biraz zaman geçsin her şeyi unutacaksın,
Biraz zaman geçsin her şey seni unutacak.❞
_____________________________
[Marcus Aurelius, MS 121- MS 180]

Logoterapiye göre yaşamın anlamını üç farklı yoldan keşfedebiliriz der; Frankle:

.Bir eser yaratarak veya bir iş başararak,
.Önemli bir deneyim yaşayarak ya da bir insanla güçlü bağlar kurarak
.Yaşamdaki kaçınılmaz acılara karşı,cesaret, sabır ve sebatla bir duruş geliştirerek
  • bahçedekisandal  (25.02.23 23:33:18)
Cyrano de Bergerac- İstemem eksik olsun tiradi olabilir:
youtu.be

O da olmazsa fail army:
youtu.be
Birbirinden alakasız iki yanıt oldu ama idare ediverin:/
  • Amaranta ursula  (25.02.23 23:45:01)
"mesela bir kuş kanadı kırıldı diye ölmez, ama kanadı kırıldı diye kahrından ölür."

"her mutsuzluğun ötesinde yine yaşam bekler,
ama insana özgü bir yeteneksizliktir yaşayamamak.
Yoksa hangi balık boğmuş kendini,
hangi serçe atlamış damdan."

"söz konusu başkalarının derdi olunca nasıl da hep zeki ve daha nesnel oluruz."

"derman bekledikçe derde uğradım
ne öldüm, ne de bir işe yaradım."

“kayra, bir gün bana “mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun” demişti. “ve en büyük acının kendininkinin olduğunu düşünüyorsun. dünyadan haber olmayan bütün geri zekâlılar gibi. ölmesine çeyrek kalmış, herkesi yaşadığına pişman etmeye çalışan, sağlıklı oldukları için suçluluk duymalarını isteyen hastalıklı, yaşlı bir kadın gibisin.”

“ben görmüştüm, hayatta birkaç saniye daha geçirmek için yüreğini satmış insanları. anlıyordum söylenenleri. görünmez ve adı konulamaz bir zorunluluk. madem doğdun, yaşayacaksın! ne kadar acı çeksen de, ne kadar kendinden nefret etsen de, nefes almaya, uyanmaya devam edeceksin. çünkü insansın. doğal değilsin. doğanın üstündesin! dünyanın tanrısı sensin!..”

"Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz."

"bazen gün sonunda insanın başarabildiği en büyük şey hala intihar etmemiş olmasıdır."
  • substituent  (26.02.23 11:53:52)