Dış ticaret eğitimi için yardım.

Merhaba arkadaşlar. Dış ticaret eğitimi alıyorum birinden. Eğitmenim iki farklı şirkete ait proforma fatura bul ve karşılaştır dedi. Bunları nerden bulabilirim? Ayrıca incoterms 2020 programını araştır bul özet çıkar dedi. Programı buldum bi kez okudum ama çok bir şey anlamadım. Tekrar okuycam. Biri bana iki farklı fatura atabilir mi acaba? Ya da nerden bulabilirim yazarsanız sevinirim. Karşılaştırmayı da nasıl yapıcam bilmiyorum

Proforma fatura tekliftir. Adinda fatura gecmesi kafani karistirmasin. Mesela her bir siparis bir sozlesmeye tabi olabilir. Eger sen ozel hukumler ekletmezsen siparis anlasmana(purchase order) proforma sana en temel konularda guvence saglar o da nedir mal tanimi fiyat teslim tarihi vs gibi.

Geri kalan her sey genel hukumlere bagli kalir.

Burada da incotermsten once icc nedir ne yapar o onemli. Internarional chamber of commerce bazi duzenlemeler yapar uluslararasi ticarette. Anlasmazlik cart curt gibi konulara ek olarak bir de incoterms diye dis ticarette alici ve saticinin sorumluluklarini belirleyen genel kurallar var. Exw ile baslar(satici icin en dusuk riskli) ddp ile biter(satici icin en yuksek risk) bunlarin arasinda baskalari da var tabii.

Cok dandik bir odev vermis. Bir seyin sebebini mantigini anlatmadan git arastir demek anlamsiz tabii bir sey anlamazsin
  • another satisfied lover  (25.02.23 21:17:06)
Google proforma fatura örneği ya da proforma invoice example yazarsanız cikiyor.

Karşılaştır ne demek bilemedim.

Incoterms özetini neden cikaracaksiniz onu da anlamadım. Zaten önemli olan taraflarının özeti var. Incoterms yeni başlayan için karışık, bana göre özetinde başlayıp sonra detaya inmek lazım.

Ödevin mantığını anlamadım ben de. Özellikle invoice kısmını. Incoterms anlamak vs neyse.
  • logisticsmanager  (25.02.23 21:33:12)