Evimde mevlüt okutulması

Slm
Çok kızgın olduğum için sebebini bile bilmiyorum. Yarın benim evde depremzede teyzem, teyzemin kızı ve bir teyzemin kızı daha katılarak mevlüt okutacakmış

Ben kendi evimdeki planımı iptal etmek zorunda kaldim.

Halbuki evinde bira üretimi yapan biriyim.

Şimdi bu şaşkınlığın içindeyim ama yapacağım bir şey var mı?
Kafam çalışmıyor yeminle

Olağanüstü bir durum yaşadıkları için böyle bir ritüele ihtiyaç duymuş olabilirler tedavi gibi düşünün

  • anon1m  (25.02.23 17:35:03)
hocam sen de şu an bi mallaşmışsın :) sana sorulmadan senin planının bozulmasını anlıyorum da teyzenler de depremin travmasını yaşıyor kendi meşreplerince bir ritüel yapacaklar içlerini rahatlatmak için, insan halinden anlayıver

evinde bira üretmenin de olayla bir ilgisi yok , ateistliğin düşmez merak etme:D

Yapacağın şey kaçta başlayacağını öğren ona göre evden çıkatsın hava güzel dolaşırsın akşamüstü eve dönersin
  • freebird5406_2  (25.02.23 17:41:12 ~ 18:06:17)
Ben olsam bu kadar takmazdım. Kendilerini rahatlatıyorlar zor günler geçiriyorlar.

  • komando kani var bende  (25.02.23 17:43:07)
İnsanların travma karşısında tepkileri çok farklı olabiliyor.

Büyük bir travma yaşadılar ve güvenlik ihtiyaçları köklerinden sarsıldı, böyle dönemlerde tutunacak dal arıyorlar ve dini ritüeller de inançlı kişilerin ilk sığındıklari liman oluyor. Manevi olarak güvenli hissetmeye çok ihtiyaçları var.

Size sorulmadan planlanmis olmasına haklı olarak kizmissiniz, bunu anlıyorum. Ancak travma sonrasında özellikle birkaç ay bu kişilere karşı anlayışlı olan taraf siz olmalısınız.

Siz inançlı biri olsanız ve onlar efkar dağıtmak için yarın tüm arkadaşlarını da size davet edip rakı gecesi yapsa sizin de güvenlik ihtiyacınız sarsilacagi için haklısınız derdim ama şu anda sadece biraz empatik yaklassaniz yeterli.

Yine de bu konuyu direkt onlarla değil de mesela anneniz ile paylaşıp bir dahaki sefere sizi de haberdar etmelerini isteyebilirsiniz.
  • fraise  (25.02.23 17:51:23)
demek onlar bir odada zemzem dağıtacaklarken,
sen yan odada fermantasyon yapacaksın ha.

diğer arkadaşların dediği gibi, sabredilebilir.
  • WithWorth  (25.02.23 18:03:11 ~ 18:08:20)
Mevlüt dediğin de zaten süleyman çelebi'nin yazdığı bir şiirin melodik olarak okunması. Has oğlu has Türk adetidir.

  • alperz  (25.02.23 19:01:52)
Benden habersiz evimdeki misafir aynı şeyi yapsa bende rahatsız olurum. Tepkimi gösteririm. Bunun deprem psikolojisiyle alakası yok. Tipik akraba yüzsüzlüğü bu.

  • astronom bey  (25.02.23 19:04:08)
Sana kötü haber... O evde bir daha bira falan fermente olmaz...Çarpılırsın...(!)

  • erdoyil  (25.02.23 21:41:08)
ateistliğin düşmez merak etme, ertesi gün yine fermenteye devam edebilirsin :)

  • Gradient_tabanlı_mor  (25.02.23 23:58:09)
Gönüllü mü gönülsüz mü ağırlıyorsunuz bilmiyorum.
ama evinizde misafir olduklarına göre çok da şikayetçi değilsiniz.
Haberiniz olmadan planlanması kötü olmuş sadece, onun dışında kızılacak hiçbir şey yok.
Ben olsam son derece saygı duyar ve teyzenizin yerinde olsam bu duyuruyu okuduğumda çok üzülürdüm...

İnsanlae battaniyelerle, kimlik tespiti olmadan gömüldüler.
Ve 1 grce önce deselerdi "cenaze namazın bile kılınmadan, kimselere veda edemeden kimsesizler mezarlığı gibi biyere gömüleceksin" deselerdi üzülenleri de çok olurdu emin olun...

Mevlüt de ülkemizde çok yaygın...Ğstelik onlarca kişiyi eve camiye doldurarak yapılıyor...Sizinkiler kendi kendilerine yapacak. Saygı duyunuz, acı var...

not: deistim ve evimde yıllarca mevlğt okundu ve evde her sene bira yapar köpek gibi de içerim.
  • cccbehzatccc  (26.02.23 00:25:35)