Hristiyanlık sorusu

Merhabalar.

Google Maps ile Meksika'yı gezerken şu fotoğrafa denk geldim.

i.hizliresim.com

Çocuklar sanırım İsa'nın çarmıha gerilişini canlandırıyorlar.

Ayakta olanlar sanırım Romalılar. Siyahlılar kimleri tasvir ediyor?

Romalıların bildiğim kadarıyla başta buna karşı çıkıp sonra Hristiyanlığın en büyük temsilcilerinden olması nasıl açıklanabilir? Son olarak Hristiyanlığın Meksika'da bu kadar tutulma sebebi sadece İspanyollar mı? Sağ olun.

3. yüzyıl Roma İmparatorluğu için felaket üzerine felaket yaşanan bi dönem.

Halkın çoğu aç açıkta kalıyor, biraz bu yüzden, biraz devletin çok güçsüz kalmasından, biraz da Hıristiyanların organize olup halka yardım edebilmesi sayesinde baya bi yayılıyor Hıristiyanlık Roma'da.

Takipçileri de çoğalınca bi süre sonra imparatorluğun resmi dini oluyor.

Bu sürecin sonuçlarından birisi de Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesi. Doğu Roma ilk Hıristiyan İmparator olan Konstantin tarafından kuruluyor mesela.

Meksika hakkında bi fikrim yok :)
  • plutongezegendegilmi  (25.02.23 15:26:05 ~ 15:26:29)
Ağlaşan kadınlar.
İsa onlara; Jerusalem’in kızları, benim için ağlamayın, kendinize ağlayın diye konuşma yapıyor.

  • vizivozo  (25.02.23 15:31:15)
Mekkeliler de başta İslam'a karşı çıktı ama şartlar değişince, çok sıkı müslüman oldular.
Aynı şekilde, şu anda Türk'ler de Araplardan daha radikal müslüman :)

  • vizivozo  (25.02.23 15:39:17)
son soruya cevap vereyim.

bilindiği üzere coğrafi keşifleri ilk olarak katolik ülkeler: ispanyol ve portekizliler yapıyor. bu ülkelerin kolonileri katolik ve dindardır, avrupadaki devrimlerden uzak kaldıkları için avrupalılara göre daha dindar kalmışlardır.

katoliklerden sonra başlayan ingiliz ve hollandalı protestan coğrafi keşifleri bu kadar dindar değildir.

örneğin güney amerikada latin ülkeler (meksikadan başlayarak surinam, guyana ve karayiplerdeki ingiliz sömürgeleri hariç güneye doğru tüm amerika kıtası) katolik ve dindardır.

geri kalanlar; abd, kanada ve diğer amerika ülkeleri katolik değildir ve daha az dindardır.
  • abelardo  (25.02.23 15:43:27)