[]

websitesi gurularına önemli bir soru

bir websayfasının (site değil) ne zaman oluşturulduğu ya da yayınladığını teknik olarak nasıl görebiliriz? soru çok önemli ve acil ve ticaridir.
teşekkürler gurular 
whois çekerek domain'in alındığı / yenilendiği günü görebilirsiniz. (domains.google.com üzerinden yapabilirsiniz bunu, ya da google'de domain whois şeklinde aratıp çıkan sitelerden). fikir verir en azından.

ya da web archive.org'dan varsa sitenin geçmiş görüntülerine bakabilirsiniz.
  • brkylmz  (22.02.23 19:41:58) 
page sourcetan datePublished'e bakıp belki ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


  • gule gule  (22.02.23 19:42:54) 
teşekkürler ama ulaşamadım. whois'den dokaini görebiliyorum. sayfa özelinde tarih lazım...
gule gule'nin yönlendirmesini de denedim sayfa kaynağında göremiyorum tarihi..

  • gadlemler  (22.02.23 20:19:18) 
o sitenin sahibi kendi bu bilgiyi size vermiyorsa veya sayfada bu bilgi yer almıyorsa kesin olarak bilmenin yolu yok. sayfada bir tarih varsa da doğru olacağının garantisi yok istediği gibi düzenler sahibi. ancak web archive gibi yerlerde indexlenmişse ilk index tarihine bakarak bi fikir edinebilirsin ama bunlar da tüm interneti her gün taramıyor. bir bot tarayıp indexlediyse o index tarihini öğrenebilirsin en fazla. ama diyelim site 2020 yılında indexlenmiş bu sayfanın 10 yıl önce de olmadığı anlamına gelmez. indexlendiyse elde edebileceğin tek bilgi minimum şu kadar zamandır bu sayfa yayında demek olur.


  • konetsu  (23.02.23 07:43:55 ~ 07:51:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.