Deprem türleri ve deprem alt türleri

Türkçe kaynaklara baktığımda deprem, tektonik, volkanik ve çöküntü olarak üçe ayrılmış.

Ya ben kaynaklara ulaşamadım ya da deprem ülkesi olmamıza rağmen deprem ile ilgili adam akıllı türkçe içerik bile yok ki ulaşamadığımı pek düşünmüyorum.

Aslında aradığım şey son yaşadığımız depremin hangi türde olduğu. İngilizcede Strike slip earthquake olarak geçiyor. Bunun literatürde türkçe kullanımı nedir? Çeviri değil de akademik olarak türkçesi gerekiyor.

(büyük ihtimal tektonik içinde alt türde fakat bulamadım.)

Deprem türleri saydığınız gibi, strike-slip bir deprem türü değil bir fay hareketinin adı, yanlış arama yapmışsınız. Bunun türkçesi de doğrultulu-atımlı fay.

Türkiye'de gerçekleşen depremler tektonik depremlerdir, bunlar levha hareketleri sonucu gerçekleşir. Akademik makaleden ziyade jeoloji ders notları arayın, daha anlaşılır ve derli toplu olur, çünkü bunlar temel kavramlar terminoloji derslerinde bulabilirsiniz en açıklayıcı şekilde.

Bir tane örnek;

www.google.com.tr
  • akhenaten  (20.02.23 05:47:50)
Çoook teşekkür ediyorum. Bir ek sorum olacak. Buradan sorayım belki birilerinin işine yarar.

Bu fay hareketleri üç deprem türünde de görülüyor değil mi? Volkanik bir depremde fay hareketi doğrultulu-atımlı olabilir değil mi? Çöküntü depremde de aynı fay hareketleri söz konusu değil mi?
  • reyals  (20.02.23 12:42:54)
Merhaba, ben de uzman değilim açıkçası, son olaylardan sonra sizin gibi okumaya başladım. Strike-slip faylarda volkanik hareketin görüldüğü dağlara örnek olarak imternette Filipinler'deki Iriga Dağı ve ABD'deki St. Helens dağı örnek olarak verilmiş. Bunlara daha detaylı bakabilirsiniz belki.

Çöküntü depremleri ise adı üstünde yer altındaki insan veya insandışı sebeplerle oluşan boşlukların çökmesiyle oluşan küçük depremlerden ibaret, dolayısıyla bir fay etkinliği olmuyor.
  • akhenaten  (20.02.23 13:55:01)