Dinle ilgili temel sorular

Selam. Genel sorularım var. İnsanin varligi ve kader ile ilgili. Neden insan var. Neden tanrı dedigimiz yüce güçlü zaman algisi eglence algisi keyif algısı gibi seyler olmayan bir varlık neden insan gibi canli yaratma geregi duydu. Yani neden var ki ne gerekti bunca seye. Sonra bir de kader var. Yani niye kader var. Her seyi biliyor tanri cok guclu de bir de durduk yere dunyaya gonderdigi yetmiyor gibi bir de cezalandiriyor . Neden kuran arapcaydi mesela. O zaman en gelismis dil oldugu icinmis deniliyordu sanki. Tamam da her dilde de ona gore bir seyler inebilirdi. Neden peygamberler ahmet mehmet vs yani neye gore secildi neden onlar peygamber. Ne gerek vardi. Neye gore secildi. Bunlar onemli degil de temel olarak insanın varligi ve dunyada olmasi kaderi yaratilisi daha temel konulari anlamlandiramiyorum. Kabaca olmadan herkes gorusunu net ve aciklayici yazabilirse sevinirim. Milliyetci, ya da anti islam, arap degilim. Sorular temel

Sorular temel evet. Bazen basit gibi görüneni didik didik etmek gerekir. Her sorunuz bir paragraf açıklama gerektirse kimse okumaz. Sadece islamla ilgili sorularınız bile hem “dini” hem de “mitolojik” “tarihsel” açıdan birçok cevaba sahip.

  • ruhen hastayim ben  (18.02.23 23:21:35)
kabalayı araştırabilirsiniz.

  • candide  (18.02.23 23:52:37)
Youtube ta caner taslaman kader diye aratin. Yazmaya kalksam uzun surer, adam 5 dakikada acikliyor.

  • halk  (19.02.23 07:30:11)
Sorgulayıcı yaklaşım ve din aynı cümle içinde bile kullanılamaz. Kayıtsız şartsız kabul gerekiyor.

Sorgularsan sonu ilk aşamada deistliğe, sonrasında ateistliğe çıkıyor.

Bu soruları 2008 de 2 kaynaktan mealleri okuduğumda sordum, tatminkar cevap alamadım. Sonuç : deizm
  • kimlanbu  (19.02.23 17:18:46)
temel sebep herkes mükemmel olsaydı zaten bu dünyada olmamıza gerek yoktu
insanlar sahip oldukları ve olamadıkları ile imtihan ediliyor
mutlak adaleti dikkate alırsak herkesin terazisi farklı
telafisi ve cezası ahirete kalanlar da oluyor

bir de geçmişten gelen bir genetik de vara kaza-kader dışında
en basitinden sağlık konusunda "kötü" genler aktarıldıysa, beslenme gibi dış faktörler yetersiz kaldıysa bunda AlLah'ı "suçlamak" anlamsız kalıyor

neden arapça, çünkü o bölgenin insanından bir peygamber seçildi, neden hz.Muhammed
özel bir nedeni olmak zorunda değil belki de
o yükü taşıyabilecek biri olması olabilir
peygamberlik de bir imtihan sonuçta
onlar da görevleri açısından imtihana tabi
sonuç olarak neredeyse tüm dünyaya yayıldığına en azından haberleri olduğuna göre doğru seçim
  • bir soru sorcam  (19.02.23 19:26:07)
bir de şey var kötü bir olay oluyor
Allah buna niye izin verdi?
öte taraftan Allah'ım bizi bu durumdan kurtar, mazlumlara yardım et, zalimlere fırsat verme şeklinde dua etmek

ee Allah bize iyilik yap, kötülüğü engelle diye emir vermiş zaten
bunları yapmadan her şeyi dua ile çözmeye çalışmak?
  • bir soru sorcam  (19.02.23 21:17:05)