Köpeğini eğitime veren var mı?

merdiven altı "2 haftada mum ediyoruz" eğitim yerlerinden bahsetmiyorum aslında.

1.5-2 ay eğitime verdiğiniz, pozitif koşullanmayla eğitim veren yerlerden bahsediyorum. genelde 2 hafta göremiyorsunuz, daha sonra 4-6 hafta ziyaret edip siz de köpekle beraber eğitiliyorsunuz.

bu tür yerlere verdiniz mi? tavsiye eder misiniz?

yürüyüş, dışarıdaki yabancı maddelere ilgi, yabancı köpek görünce üste atlama ve insanlara çok yılışık davranma gibi sorunları bir türlü çözemedik biz. köpeğimiz %100 zararsız bir köpek olsa da, insanlara fazla yılışık olduğu için korkutabiliyor. insanlar da haklı tabi. veya koşan zıplayan bir köpek gördü mü ona temas etmeye mutlaka gidiyor. (bağırınca geri gelse de, bi yanına gidiyor mutlaka)

mizacımızdan kaynaklı da olabilir ama bu konularda kitapları, videoları izlemiş olmamıza rağmen tam eğitemedik. dışarıdayken; evet yanımızdan ayrılmıyor, evet seslendiğimizde geliyor. ama %60 kontrole sahibiz en fazla. ve o kalan %40 da cidden sıkıntı yaratıyor. evde olsa o kadar umursamazdım, ama dışarıdayken baya kontrollü olması lazım.

neyse özetle tavsiye ediyor musunuz?
2 ay ayrı kalma ihtimali aşırı üzüyor. ama bir yandan da yarın bir gün bir terslikle karşılaşmaması adına bu davranışlarının törpülenmesi gerekiyor. (yarın bi gün koklamaya gittiği adamın biri elinde silahla köpeği öldürüverir. veya da korkan biridir, köpekten uzaklaşayım derken ayağı takılır kafasını çarpar vs.)

Tavsiye etmem çünkü egitilmesi gereken köpek değil sizsiniz.
Yani onlar egitir, size verir. Sonra siz gerekli şeyleri yapmazsaniz gene eskiye döner.

Köpek anladıgim tasmasiz dolaşıyor, dolasmamali. Tasmasiz dolaşmak çok ciddi eğitim ve güven gerektiren bir olay.

Benim tavsiyem direkt olarak birebir egitmen ile çalışmanız. Youtube videolari belli ufak şeylere ya da anlamaya yardimci olsa da bu problemleri cozemez. Bir de kimleri izlediginize göre de değişir. Youtube köpek egitmeni tipler doldu 5 dklik hayali çözümler sunan.
  • logisticsmanager  (17.02.23 15:26:18)
Kopek degil, siz egitileceksiniz. Siz olmadan bir takim egitimlere katilmasi cok sacma bence de. Haftada bir gün sizinle birlikte egitilecegi yerler yok mu? Sonuca ulasmak icin süreklilik sart. Ben 4,5 yasindaki kopegime hala yeni seyler ogretiyorum ve eski ogrendiklerini tekrarliyorum.

  • buf-e kür  (17.02.23 16:57:59)