3 katlı bir yeni bir binanın kirişinde çatlak. mühendis arkadaşlara soru;

- 3 katlı 3 senelik bir binada oturuyorum
- bugün alt iki dairede şu videolardaki çatlakları tespit ettik.
- mutfak tarafında olan kirişte de kılcal şekilde devam ediyormuş.

imgur.com

- binanın kısmi kesitini en son fotoda var,
- bi ara yan binadan gelen su kaçağı yüzünden garajı su basmıştı
- binanın altı boşalmış ve biraz oturmuş gibi görünüyor
- mühendis arkadaşlar yorumunuz nedir tehlikeli mi? ne yapmalı?

İnşaat mühendisi değilim.

Eğer o kolonsa, Ben olsam sıvayı o çatlak yerden kazıyıp altındaki betonda çatlak olup olmadığına bakarım. Altındaki betonda çatlak varsa baya riskli diyorlar.
Normal tuğla duvarlardaki çatlakları pek umursamazdım.
  • zimbirik  (17.02.23 01:08:18)
Selam. Betonarmede çatlak tipleri diye aratırsan önüne açıklayıcı şekiller çıkar. Örneğin kolon kiriş birleşim yeri çapraz çatlak olsa endişelenirdim mesela. Bu daha çok sıva çatlağına benziyor. Çok merak ediyorsan sıvayı kırıp çatlak kirişten mi geliyor diye bakabilirsin. Ayrıca 3 katlı binaya bir şey olacağını sanmam. Gelen yükler hafif.

  • trixi  (17.02.23 01:22:32)
Tavanın altında alçıpandan taç gibi bir süs var, bu tavan zaten büyük ihtimal asmolen.

Yani çatlaklar kirişten çok çok aşağıda büyük ihtimal, ölçebilirsiniz metreyle. %95 sıva/alçı çatlağı.

Bir çekiçle avuç içi kadar kırıp bakın.
  • john bloor  (17.02.23 11:59:20)
o sıvayı küçük kırıp bakma işlemi yapılmış, ve altından kılcal kiriş çatlağı gözlemlenmiş zaten o yüzden endişe ettim.

  • sipsiyah  (17.02.23 12:46:36 ~ 12:55:05)