Marx'ın bir sözü vardı

Gelecekteki topluma ilişkin spekülasyon yapmaktan kaçındıklarını belirttikleri, gelecek topluma ilişkin düşüncelerin ancak o zaman ortaya çıkacak koşullar tarafından şekilleneceği ve bunun gelecek kuşakların görevi olduğu minvalinde genelde ütopyacılığa karşı kullanılan bir sözleri vardı. Bu söz neydi, nerede geçiyordu? Aradım taradım bulamadım.

Komünist toplumun daha yüksek bir evresinde, bireylerin işbölümüne kölece boyun eğmesinin ve onunla birlikte de kafa emeği ile kol emeği arasındaki çelişkinin ortadan kalkmasından sonra; emek, yalnızca yaşam aracı değil, yaşamın birincil gereksinmesi haline gelmesinden sonra; bireylerin her yönüyle gelişmesiyle birlikte, üretici güçlerin de artması ve bütün kolektif zenginlik kaynaklarının gürül gürül fışkırmasından sonra - ancak o zaman, burjuva hukukunun dar ufukları tümüyle aşılmış olacak ve toplum, bayraklarının üzerine şunu yazabilecektir: "Herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre!"

tr.wikipedia.org!
  • hans mustermann  (15.02.23 15:25:20 ~ 15:25:55)
Bahsettiğim alıntı bu değil ne yazık ki. Gotha'da değildi.

  • prole  (15.02.23 16:37:57)
"insanlar kendi tarihlerini kendi yapar, ama onu özgür iradeleriyle değil, kendi seçtikleri koşullar altında değil, dolaysız olarak önlerini buldukları, verili, geçmişten devrolan koşullar altında yaparlar sözleriyle tarihsel maddeci yaklaşımında bireyin eyleminin ve siyaset üretme yelpazesinin nesnel seçeneklerini teorik olarak ortaya koyar."

18 brumiare'aden. bu mu acaba?
  • babilfish  (16.02.23 11:28:31)
Bu da değil. Doğrudan komünist toplum tasarımını şimdiden vermemeye ilişkin bir sözdü.

  • prole  (17.02.23 08:42:49)