Üşengeç kelimesinin İngilizce karşılığı

Tembelin karşılığı lazy olarak öğrenmiştim. Üşengeçliğin tam karşılığı nedir?

Çalışkan birinin düşünün. Disiplini elden kolay kolay bırakmaz, koşar, eder, zıplar ama çok nadiren olsa bile üşengeçliği tutar hani. Der ki çok üşendim, normal şartlar altında her türlü yaparım ama üşengeçliğime denk geldi.

He buradaki üşengeçliği soruyorum.

"lazy mood" derim ben.

  • bora benim lan aslında  (14.02.23 23:00:08)
  • kobuzchu kiz  (14.02.23 23:01:57)
procrastinate

Tam karşılık değil belki ama bence gayet iyi anlatıyor.

eksisozluk.com
  • nop  (15.02.23 01:34:26)
procrastinator

  • cooperr  (15.02.23 02:34:29)
procrastinate arkadaşın anlattığı üşenmek tanımını tam karşılamıyor.

procrastinate "normal şartlar altında her türlü yaparım ama üşengeçliğime denk geldi" değil, "normal şartlar altında da her türlü yapmam. yapmam gerekir, yapmam gerektiğini bilirim, yapmazsam ne olacağını da bilirim ama ben onu yapmak yerine başka şeylerle oyalanıp oyalanıp yapmam gerekeni ertelerim, kaytarmak için bahane uydururum" olarak tanımlanabilir. hatta dilimizdeki tam karşılığı "atalet" olabilir.

arkadaş diyor ki, "normalde yaparım da bu sefer üstüme bir üşengeçlik çöktü, öff hiç kalkıp yapasım gelmedi".

illa tek kelime kullanmak şart değilse "feel lazy" olabilir. yani "lazy" kişiyi tembel olarak tanımlayan bir sıfat, ama "feel lazy" "tembel değil ama kendini tembel hissediyor" şeklinde üşengeçliği tanımlayabilir.
  • kibritsuyu  (15.02.23 05:47:33)
bu çok tartışıldı ya. üşenmek kelimesinin tam karşılığı yok ingilizce. kaldı ki böyle başka bi kamyon fiil/kavram var.

aynı şeyi anlatabilirsin ama tek kelime ile karşılık aramak zaten yabancı dile bakış açısında sorun var demek.
  • fatihkkk  (15.02.23 07:20:46)
procrastinator usengec demek degildir.
yine en uygun/yakın olanı lazy

  • bay b  (15.02.23 09:51:47)