Basit olasılık sorusu

Konuyu tam hatırlayamadım, kazanma ihtimali %50 olan bir şans makinesini 2 kere çalıştırdığımda kazanma ihtimalin bu sefer %75 oluyordu değil mi yanlış mı hatırlıyorum?

Bunun formülü nasıldı?

Bir de doğru hatırlıyor isem, ilk durumda kazanma ve kaybetme ihtimali eşitken,

2 kere oynanma durumunda kazanma %75 oluyorsa kaybetme %25 olur, ama neden kaybetme de aynı şekilde artmıyor? Baştaki ihtimalleri eşitti. Atladığım bir şey var kafam pek çalışmıyor şu an :(

Soru bu haliyle eksik.
"İki kez çevrildiğinde, en az birinde kazanma olasılığı" = %75 olur.

Yazı tura gibi düşünelim. Parayı iki kez atıyoruz tura gelirse ödül alıyoruz. Olası durumlar:

YY, TY, YT, TT

Gördüğün gibi 3 durumda tura var. %75 olasılıkla kazandık. Bir durumda tura yok %25 olasılıkla kaybettik.

EK: Bu tür sorularda tüm durumlardan kaybetme olasılığı çıkarılır. Bir denemede kaybetme olasılığına p dersek, n denemede kazanma olasılığı:

1 - p^n olur.
  • lancelot du lac  (14.02.23 20:09:52 ~ 20:12:35)
hic kazanmama ihtimalin + en az bir defa kazanma ihtimalin = 1

hic kazanmama ihtimalin 1/2 (ilk calistirmada kaybetmen) x 1/2 (ikinci calistirmada kaybetmen) = 1/4

en az bir defa kazanma ihtimalin = 1 - 1/4 = 3/4 yani %75.
  • hot potato  (14.02.23 20:14:13 ~ 20:19:19)
Bağımlı olasılıktı değil mi bu, o zaman kaybetme ihtimaline bakarsak da %75, yanlis yorunlamisim sadece. Kazanma ihtimalini buldugum durum ayrı bir olay, o olaydaki kaybetme ihtimalim, genel olarak kaybetme ihtimalimin degeri degil yani.

  • ananiyimioguz  (14.02.23 20:17:53)
@michael_knight

Monty Hall problemi değil bu.
  • lancelot du lac  (14.02.23 20:18:33)
@lancelot, A ama beni rahatsiz eden düşünce oymuş aslinda onu sormak istemistim bakayim bir ona da tesekkurler ^^

  • ananiyimioguz  (14.02.23 20:21:06)
Tam anlamadim halen dhfjg ama

Mesela yazı tura aticaz ben yazı dedim.

1 kere atacaksak kazanma ihtimalim %50.

Ama 2 kere atarsak %75 oluyormuş. Yani kaybetme %25.

İlk atışta Y gelebilir T gelebilir.

İkinci atista YY YT TY TY gelebilir yani ilkinde 2 durum varken,

Ikincide ilkindeki ihtimali de eklersek 4 durum var.

Bu 4 durum arasinda yazi gelme ihtimali %75 cunku 4 durumun 3 ünde yazi var.

Ama Tura gelme ihtimali de ayni olmasi gerekmez mi bakis acisina gore mi degisiyor?

Minthy hall a benziyor ama o da tam olmayabilir demek istedigim.
  • ananiyimioguz  (14.02.23 20:37:15 ~ 20:50:46)
2 atışta tura diyenin kazanma ihtimali de %75 zaten.

Olay "en az bir kez yazı gelmesi"nde saklı. Yani iki atışın herhangi birinin yazı gelmesi kazandırıyorsa kazanma olasılığı %75'tir.

Şöyle düşünelim. Parayı iki kez atma hakkınız var. Yazı geldiği anda kazanacaksınız.

1. ATIŞ:
1/2 yazı (kazandı)
1/2 tura (kazanamadı 2. atışa geçildi)

2. ATIŞ:
1/2 yazı (kazandı)
1/2 tura (kazanamadı)

Kazandığı durumları toplayalım:

1/2 (ilk atış) + 1/2*1/2 (ilk atışta kazanamama ikinci atışta kazanma) = 3/4
  • lancelot du lac  (14.02.23 21:02:40)
üsttekilere ilave olarak ben de şunu yazayım. en az 1 kez yazı gelme olasılığı da %75, en az 1 kez tura gelme olasılığı da %75. Sebebi de basitçe şu.
en az 1 kez yaz yazı gelme olayının değili en az 1 kez tura gelmesi değil, hiç yazı gelmemesi. onun da olasılığı %25 zaten.

  • ted  (15.02.23 03:10:48)
Peki bunu yazi tura olarak degil de, kazanma kazanamama olarak dusunursek,

%50 kazanma ihtimal olan bir seyde 2 kere denendiginde kazNma ihtimali %75 ise,

Kazanamama nasil 25 oluyor?
  • ananiyimioguz  (15.02.23 23:07:50)