Dolar sorusu

Dolar alım satımı konusunda bilgim yok. Dolar almak istiyorum.

Akbank alış 19.09 satış 18.75

Ben anladığım kadarıyla 19.09 olarak alacağım, 18.75 olarak satacağım. Doğru mu?

Doğruysa zarara girmiş olmuyor muyum?

19.09 olarak aldıktan sonra kâr etmem için doların bu değeri geçmesi gerekmiyor mu?

Sağ olun.

evet
  • erty_ksk  (14.02.23 09:56:02)
erty_ksk, o zaman neden dolar almak tavsiye ediliyor? Ne anladım bu işten...

  • dissendium  (14.02.23 10:00:01)
Dolar kuru 3 civarındayken de alış 3, satış 2,90 idi çünkü (örnek).

  • orient blue  (14.02.23 10:08:42 ~ 10:10:18)
Uzun dönem için tavsiye ediyorlardır, Bugün alıp yarın satacaksan zaten tavsiye etmezler

  • bnmzz  (14.02.23 10:36:55)
bununla da kalmayacak, dolar aldığınız için devlete haraç pardon vergi ödemeniz gerekecek.

  • bos dusunce balonu  (14.02.23 11:34:59)
Öncelikle soruda verilen alış-satış bilgileri hatalı.

Akbank alış 19.09 satış 18.75 olamaz. tam tersidir.

ALIŞ fiyatı bankanın dolar getirdiğinizde doları aldığı fiyattır. Doları 19 dan bozuyorum diyor.

SATIŞ fiyatı bankanın siz TL verdiğinizde size doları satacağı fiyat. Doları 18.75 ten satıyorum diyor.

Dolayısıyla bu ikisini ters yazmış olmalısınız.

Bankanın satış fiyatı alış fiyatından yüksektir. Gerçek dolar kuru iki rakamın arasındadır. Alırken de satarken de banka kâr eder, bu aradaki makas ne kadar büyük olursa sizin adınıza o kadar negatiftir.

Yazdığınız alış satış doğru olsa dolar alır satar alır satar kâr edersiniz sürekli.

Özetle İnsanlara ilk başta ters geliyor alış dediği senin alış fiyatın değil, bankanın alış fiyatı. TL verip dolar alacaksan satış fiyatına bakman gerek. Elindeki doları bozacaksan alış fiyatına bakman gerek.

Alış satışı ters yazıp, alış satışı da ters anladığınız için şu cümle totalde doğru: "Ben anladığım kadarıyla 19.09 olarak alacağım (gerçekte bu satış fiyatı), 18.75 olarak satacağım (bankanın alış fiyatı). Doğru mu?"
  • wct3 org  (14.02.23 11:39:08)
döviz büroları 15-20 kuruş avantajlı satıyor
1000 dolar bozdursan 1 öğün yemek parası

bankalar daha iyi oran veriyor sanırdım
vaktin varsa yedirme o parayı
  • bir soru sorcam  (14.02.23 11:40:25)
wct3 org, sitede ne yazıyorsa onu yazdım. Kafam daha çok karıştı.

100 TL'ye dolar almak istiyorum. Alış ne olacak, satış ne olacak?

18.75 olarak alıp 19.09 olarak satarsam kâr ederim. Niye böyle bir şey olsun?
  • dissendium  (14.02.23 11:59:29)
Satis = banka alis olarak da ifade edilebilir. Sorun ya da karisiklik yok aslinda.

  • ghilleinthemist  (14.02.23 12:49:53)
Edilebilir derken, bazi bankalar oyle yaziyor ya da ikisini de yaziyor. Anlami budur degil.

  • ghilleinthemist  (14.02.23 12:50:27)
dolar alarak kar etmiyorsun zaten. paranın dolar karşısında tl olarak değer kaybını koruyorsun.
kar etmek istiyorsan hisse senedi ya da ticaret, emlak vs gibi bir ortamda paranı değerlendirmen lazım.
dolar alarak para kazanmış olmazsın.
bu hesapta ek olarak kambiyo satış vergisi de var onu da hesaba kat. döviz alırken belli bir oranda devlete vergi ödüyorsun her seferinde. yani dolar 19.09 olunca da zarar ediyor olacaksın. daha da üstüne çıkması lazım.
  • roket adam  (14.02.23 13:08:11)
Soru kısmında "Akbank alış 19.09 satış 18.75" yazılmış, bu ters.
Ters olduğu için kafanız karışmış. Doğrusuna akbank.com a girip bakabilirsiniz:
Alış 18,75 Satış 19,09. Buna göre okursanız sorun kalmıyor.

Banka doları 19.09 dan satıyor: 100 TL ile 5.2 dolar alabilirsiniz.
Aldığınız gibi hemen satmak isterseniz geriye 98 TL alırsınız. Alım satımda da BSMV vs ödersiniz.

Doları 19 dan alıp 20 ye satarsanız o zaman TL bazında elinize daha çok para geçer.
  • wct3 org  (14.02.23 16:05:18)
Gelen cevaplar benim bile kafamı karıştırdı:)

Dolar alış satış ifadeleri bankalarda farklı farklı yazılıyor, bilmen gereken yüksek olan fiyattan alır düşük olandan bozdurursun.

Zarara uğramamak ya da kâr etmen için gereken şey sen alırken örneğin 20 liradan aldın sonra dolar yülseldi 23 liraya çıktı, dolayısıyla bozdurma oranı da yükselmiş oluyor ve 20 liraya aldığını 21 liradan bozdurabiliyorsun.

Tersi de mümkün 20’ye aldın ama dolar düştü bozdururken 18 oldu gibi.

Döviz alıp kenara attığında aslında para değer kaybetmesin diye yapmış oluyorsun. Bu iniş çıkışlarda bazen tl değerleniyor bazen dolar. Sen düşük kurdan alıp ilerleyen zamanda yüksek kurdan satma imkanı bulursan zarar etmemiş ya da o anli piyasaya göre bir miktar kâr etmiş oluyorsun. Ama epeydir döviz kâr unsuru taşımıyor en azından kenarda dursun diye almak mantıklı olabilir. Zaten vergi de gelince tadı kaçtı

Roketin dediği de doğru tek başına dolar yatırım unsuru değil ama tlnin değer kaybettiği zamanlarda belki zararını önlemiş olursun.
  • epitaf  (15.02.23 09:39:41)
O zaman son olarak şunu sorayım. Faiz mantıklı mı?

  • dissendium  (15.02.23 09:46:10)