kredi kartı fazla ödeme

selamlar,
diyelim benm kredi kartımda her taksiti 2 bin lira olacak şekilde 12 ay taksitli bir borç var. toplam 24 bin tl. ben eğer bu kartın ödemesi geldiğinde aylık taksidimden fazla ödersem, sırasıyla mı ödemiş oluyorum?

mesela aylık ödemem geldi ve ben 6 bin lira ödedim. önümüzdeki 3 ayın taksitlerini mi kapatmış oluyorum?

hayır, diyelim 3.000₺'lik ocak ekstresi için şubat başında 6.000₺ ödeme yaptın. şubat boyunca bakiyen +3.000₺ olarak görünecek ve şubat sonuna kadar başka harcama da yapmaz isen şubat ekstrende sadece -2.000 o ayın taksiti yansıyacak, borç çıkmayacak ve bakiyen +1.000'e düşecek.

  • malheiros  (11.02.23 16:26:26)
Taksit tutarim her ay ekstrende görünür, buna ilaveten eger karti kullanmaya devam edersen de dönemlik borcun çikar.

Fakat sen taksidi zamanindan önce bitirirsen(ve tabii diger borçlarini da) dönem borcun diye bir sey olmaz.
  • Avoiding The Puddle  (11.02.23 16:28:47)
Kafada kolay canlanması açısından şöyle; hesap kesim tarihinde karta fazladan yatırmış bulunduğun para, borcu karşılıyorsa ekstre "0" tl olarak kesilir. Kalan fazla kredinin durumuna sonraki hesap kesim tarihinde tekrar bakılır, çünkü belki borcun fazla olacak, yani 3 ay sonraki taksit otomatik ödenmiş sayılmaz.

  • dede korkut  (11.02.23 18:26:02)
Altalta toplama işlemi gibi düşün. Yatırdıkların artı, harcamalar eksi olarak toplanır. Kalan bakiye ekstreye yansır. Taksitli alışverişin sadece o aya düşen taksiti eksi olur

  • efruz  (11.02.23 23:17:10)