tek oda için hangi ısıtma yöntemi

şu an evde tek kalıyorum. o nedenle minumum giderle hayatımı devam ettirmeyi planladım.

25 metrekare bir odada yatıp kalkacağım. elektrikli soba var bununla odayı ısıtabiliyorum. klima var onunla da ısıtabilirim. doğalgaz da var. lakin doğalgaz da 2+1 ev için sadece yaşadığım odadaki peteği açık bırakıp diğerlerini kapatsam sistem bozulur mu, çalışır mı bilemiyorum.

hadi çalıştı diyelim. bu 3 seçenekten hangisi en ekonomik olur? ben şu an elektrikli sobayı kullanıyorum. ama yine de aklıma takıldı.

en pahalı ve en verimsiz elektrikli soba
en verimli ve ekonomik olan doğalgazlı petek

mutfakta alan varsa orada yaşa, hem alan olarak küçük olduğu için çabuk ısınır hem de ocak çalışacağı için onun ısısından da faydalanmış olursun
  • freebird5406_2  (09.02.23 16:05:08 ~ 16:06:04)
Alan çok büyük, ufaltmaya çalış :)

Sürekli evde yaşıyorsan en mantıklısı doğalgaz ile ısınmak, ama geceden geceye geliyor gündüz yoksan, kısa süreli ısınma için klima ya da elektrik sobası. Tüketimlerini hesaplamak lazım.
  • John Bloor  (09.02.23 16:15:51)
36m2 az değil. mümkünse evin dışarıya en az cephesi ve camı olan odasını kullan. doğalgaz bu seçenekler arasındaki en ekonomiği.

bu arada ısıyı 2-3 derece düşürmek en az %20 tasarruf sağlar. üşümeyeceğin min. sıcaklıkta 20-21 derece gibi tutabilirsin.
  • orpheus  (09.02.23 16:26:32)
ilk başta, tahmini bir metrekare hesabı yapmıştım ve 36 metrekare yazmıştım. şimdi ölçerek baktığımda 25 metrekare olduğunu anladım.

  • daglien  (09.02.23 16:33:50)
elektrik pahalı olur, en düşük derece de doğalgazı çalıştır, duruma göre derecesini artırırsın veya bir tık kalın giyinirsin.

elektrik kwh fiyatı 1. kademe 1.73tl, 2. kademe 2,6tl, ufo 2kwh olsa 6 saat çalıştırsan, günlük 31tl eder (tüketim yüksek olacağı için 2. kademe fiyatıbı baz aldım), 30'la çarpsan yaklaşık 936tl sadece ısınma için para vermiş olursun. Klima içinde buna benzer bir hesap çıkar.
  • sealth  (09.02.23 17:10:50 ~ 17:12:13)
tek odanın peteğini açmak sistemi bozmuyor ama tasarruf olarak mantıklı mı bilmiyorum. öğrenciyken genelde otururken salon peteğini açıp yatmadan yarım saat önce odanın peteğini açıyodum. ne kadar tasarruflu oldu ama pek fikrim yok.

  • b1020  (09.02.23 17:20:10)
Şu sayfada güzelce açıklamış.

www.cse.org.uk
  • mungojerry  (09.02.23 19:23:54 ~ 19:25:54)
Aynı durumdayım, geçen ay geceden geceye ve hafta sonları elektrik sobası yaktım sadece 471 tl fatura geldi, doğalgaz olsa daha çok gelir miydi emin değilim ama ben memnunum

  • ebeş  (09.02.23 21:12:57)