[]

Hatay nasıl ve neden bu kadar hasar gördü?

Aşağıdaki videoya denk geldim. Neredeyse ayakta kalan tek bina yok. Binalar da öyle yüksek değil gibi.

Çok çok eski bir yerleşim mi burası? Zemini mi çok elverişsiz?

Diğer yerleri bu şekilde görmediğim için bilemiyorum ama her yer bu kadar kötü mü?

twitter.com

 
babam hataylı. zeminin altının su olduğunu söylüyor. tabii ne kadar doğru bilmiyorum.


  • deartheodosia  (07.02.23 14:27:56) 
hatayın alüvyon zemin üzerine kurulu şehirlerden bir tanesi. sadece bu sebepten dolayı bu kadar yıkım açıklanamaz ama bu da bir sebep. alüvyon zemin binalara depremi daha fazla iletir, etkisi daha büyük olur.

ayrıca hatay, maraş tr'de yapı stoğu en kötü illerden bazıları. hep merkezdeki çok katlıları gördük ama çok fazla da kaçak yapılaşma, imar affı ile bitirilmiş yapılar, gecekondular var.
  • avatar is back  (07.02.23 15:18:01) 
alüvyon demeye gelmiştim. izmir depreminde de en çok hasar gören yerler alüvyon zemin olan kısımlardı. taşlık kısımlar depreme daha yakın olmalarına rağmen çok az hasar gördü.


  • false pretension  (07.02.23 16:40:16) 
Hatay okuduğum kadarıyla antik zamanalrdan beri depremlerle yıkılan bir kent, ısrarla neden yeniden tekrar tekrar inşa etmişler okurken de anlamamistim gecmiste


  • sanguine  (07.02.23 21:19:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.