Deprem yönetmeliği

oturduğumuz yerlerin deprem yönetmeliğine uygunluğunu, zemininin nasıl bir zemin üzerine inşa edildiğini (kaya,toprak,kum vs) kontrol edebileceğimiz bir yer var mı ? nereden öğrenebiliriz? İnşaat mühendisleri başta olmak üzere bilgisi olanlar yardımcı olursa çok mutlu olurum

Bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip, imar müdürlüğünde yapınızın projesini, onaylarını ve yapı denetim raporlarını ve de inşaat sırasında beton ve çelikten alınan numunelerin sonuçlarını görebilirsiniz.

Binanız ne zaman inşa edilmiş? 1999 öncesi ise bunları bulamayacağınız gibi, o zamanlar üretilen neredeyse hiç bir binanın beklenen depremlere karşı dayanıklı olmadığı kesin gibi.
  • John Bloor  (06.02.23 16:54:56)
binanizin yapim yilini biliyorsaniz o günkü yönetmeliklere bakarak hangi yüklere hesaplandigini ögrenebilirsiniz.

yenilenen yönetmeliklerde deprem yükleri genellikle artirildigi icin eger eski bir binada oturuyorsaniz binaniz yapim yili yönetmeliklerie göre yapilmis bile olsa günümüzdeki güvenlik sartlarini karsilamamasi cok olasi.

eger yukaridaki gibi bir durumdaysaniz binaniz -amiyane tabirle- depreme karsi 1-0 geride gibi düsünebilirsiniz. yukaridaki arkadasin dedigi gibi malzeme örnekleri ve planlara bir insaat mühendisinin bakmasini saglayip statik/dinamik analiz yaptirabilirsiniz.

alabileceginiz en büyük önlem imkanlar dahilinde yeni ve modern bir binada oturmak.

bunun harici genel olarak bakilabilecek birkac nokta daha var:

- planda düzensizlik var mi? her katta birbirine dik yeterince duvar var mi?
- düseyde düzensizlik var mi? katlar arasinda duvar yerleri degisiyor mu?
- zemin katta dükkan var mi? varsa birbirine dik duvarlar var mi yoksa bir yöne sadece kolonlar mi var?
- bina yamacta mi yapilmis? kot farki var mi?
- dösemeler betonarme mi yoksa ahsap mi?
- zemin kat yüksekligi digerlerinden bariz fazla mi?
  • ben de  (06.02.23 22:38:38)