6 ay önce ameliyat oldum, kan verebiliyor muyum?

Kızılayı aradım açmıyorlar. İnternette de çelişkili açıklamalar var net bilgi edinemedim.

Bilgisi olan varsa söyleyebilir mi?

@fatihkkk ne şüphesi fatih eskorta mı gittim diyorum?

  • denizgonen  (06.02.23 13:11:59)
Kızılayı arayıp meşgul etmeseniz iyi olur. Basit bir google araması ile 1 sene içinde ameliyat olanların kan veremeyeceğini gördüm.

  • mysticriver  (06.02.23 13:14:31)
mesele şüphe meselesi değil, adam kendinden de alıcıdan da şüphe ettiği için sormuyor. kan vermenin kuralları var, "x süre önce ameliyat olan kan veremez" diye bir kural var, onu soruyor.

1 yıl içinde ameliyat, diş tedavisi, dövme vs. yaptırdıysanız kan veremiyorsunuz.
  • kibritsuyu  (06.02.23 13:16:56)
www.kanver.org
Şurada Kızılay'ın detaylı kriterleri var. Sayfa 40, "Cerrahi işlemler: minör veya majör
cerrahi (ameliyat) > 12 ay" yani altı ay daha kan veremiyorsunuz. Çok acil ölüm kalım meselesi olsa belki alırlardı ama bugünkü açıklamaya göre ulusal kan bankasında stok var, ekstra ihtiyaç için hazırlık yapıyorlar. Dolayısıyla büyük ihtimalle sizden kan bağışı almazlar.
  • kobuzchu kiz  (06.02.23 13:21:02)
Olmuyor maalesef, şartlar:

19 yaşından gün almış,
66 yaşından gün almamış,
İlk kez kan bağışında bulunacaklar için 61 yaşından gün almamış,
1 yıl içerisinde ameliyat olmamış, dövme, akupunktur, piercing yaptırmamış,
50 kilonun üzerinde,
Bulaşıcı hastalığı olmayan,
Kendini kan verebilecek kadar iyi hisseden,
Bağışçı Sorgulama Formu’ndaki soruları doğru cevaplamış ve uygun bulunmuş kişiler, kan bağışçısı olabilir.

kaynak: www.acibadem.com.tr
  • msb  (06.02.23 13:25:18)
öldürmez ama senin sağlığın için zararlı olur

  • bir soru sorcam  (06.02.23 13:35:18)
Çok teşekkür ederim. Bir kaç sitede de ciddi ameliyat diye belirtildiği için emin olamadım.

Fakat kızılayın sitesinde minmr ve majör ibaresini görmemişim dikkat etmemişim. Teşekkür ederim.
  • denizgonen  (06.02.23 13:51:40)