Şöyle lezzetli köfte tarifi olan var mı

Hı?

1 adet kabak ve soğanı rendeleyip suyunu süzün
Posasını bir kaba alıp bir diş sarımsak rendeleyin ya da bir küçük çay kaşığı kadar sarımsak tozu ekleyin
Oda sıcaklığında 1 adet yumurtayı kırın
3 yemek k zeytin yağı
4 yemek k galeta unu
350-400 g kıyma
1 tatlı k tuz
1 çay k toz biber, karabiber, kimyon, kekik

Elde yoğurup 20 dakika dolapta dinlendirin ve fırında pişirin.

——-

350-400 g kıymayı alıp minik minik doğradığınız kırmızı kapya biberler ile tuz ekleyip 15 dakika yoğurun.
Yine buzdolabında dinlendirin.
Çöp şişlere takıp şekil verin.
Yine fırında 200 derecede kontrollü pişirin.

——-

1. Tarifteki harcı yapıp çöp şişlere mini domatesleri ve küp kaşarları 2’şerli olarak dizip çevresine köfte harcını sarın.
Dışına ise ince şerit milföyü dolayıp yumurta sürün.
Bu da güzel oluyor ama uğraştırıyor.

Hepsini yapıyorum tarif soruyorlar, rica ederim.

Edit: Kıymalar oda sıcaklığında olsun.
Edit2: Düz köfte yapmak istediğimde ilk tarifteki kabağı çıkartıp aynen uyguluyorum.
  • ruhen hastayim ben  (02.02.23 23:39:43 ~ 03.02.23 00:01:57)
Klasik anne koftesi yapiyorum ben.

Kiyma
Sogan (el rondosunda cekilmis ya da minicik dogranmis/rende tercihim degil)
Ekmek ici (Galeta unu tercihim degil)
1 yumurta
3 kasik siviyag (Kiyma cok yagliysa gerek yok)
Tuz, karabiber, kimyon)

Karistir, karistir, sekil ver, kizart bittii.

(Not: Karisimi hazirlayip, biraz dinlendirirseniz kofteniz daha lezetli olur.)
  • balpolen  (03.02.23 00:25:12)
@balpolen'in paylaştığı klasik tarife 1 tatlı kaşığı kadar hardal, 1-2 tatlı kaşığı barbekü sosu ekliyorum ben.

Kıyma ve ekmek/galeta dışında her şeyi bir seferde rondoya atıp parçalıyor/karıştırıyorum, sonra kıyma ve ekmeğin üzerine ekleyip elde yoğuruyorum. Sonra fırında pişirmece.
  • kobuzchu kiz  (03.02.23 03:13:25)
%40 dana döş, %60 dana ön koldan kıyma çektir. kilogram başına yumruk kadar bir soğan denk gelecek şekilde soğan rendele. suyuyla birlikte kıymaya ekle. kilogram başına silme bir tatlı kaşığı da tuz ile bir kez daha yoğur. daha sonra dolaba at bir gün beklesin.

ertesi gün at tavaya köfteleri. en harlı ateşte 1'er dakika iki yüzü de pişir. yanına da yeşil biber, sumaklı soğan yap. mis.
  • alperz  (03.02.23 11:00:20)
kıymayı alırken dana kuzu karıştırıp az yağlı alın.

  • mikahakkinen  (03.02.23 11:58:21)
Ananemin hilesidir, her şeyden önce 1 kilo kıymayı 1 bardak ılık suyla yoğurun. Tarif ne olursa olsun köfteler daha sulu, yumuşak ve lezzetli oluyor.

  • mavio  (03.02.23 17:49:14)
%50 + %50 kuzu + dana kıymayı al. yağ oranı % 20 civarı olsun.
500 gr kıyma için 2 soğanı rendele, suyunu süz.
sonraki tüm aşamalar senin zevkinde.
  • ankarakecisi  (03.02.23 22:36:00)