Macbook air m1 mi alayım başka bir şey mi?

Şöyle bir baktım da elle tutulur laptoplar 15’ten başlıyormuş. 15’i verdikten sonra eğitim indirimiyle falan 17’ye macbook air alıp geçeyim diyorum?

aşırı mantıklı hareket, rahat edersin

  • jelly bear  (02.02.23 00:01:23)
Ne yapacağına bağlı. Oyun oynamayacaksan air mantıklı ama 8 gb ram de az geliyor.

  • Erestor  (02.02.23 00:05:17)
apple olmayan iyi laptoplar 25 bin civarı fiyatlarda. oyun oynamak için almıyosan air m1 batarya süresi, dizaynı, hafifliği ve işletim sistemiyle her türlü döver 25klık laptopları. senin yerinde olsam biraz daha zorlayıp m2 alırım 10 yıl arkama bakmam ama ben basit isteklere sahip bir kullanıcıyım diyosan m1 de olur tabi.

oyun oynarım diyosan 17kya değil 1kya bile alınmaz macbook air orası ayrı.
  • semaforo de medianoche  (02.02.23 00:44:23 ~ 00:45:08)
ssd ve ram lehimli. ben bu yüzden vazgeçtim almaktan.

  • zalbarath  (02.02.23 01:07:21)
m2'nin 256gb ssd olanı daha yavaş. (işlemci daha hızlı tabii ama kullandıkları ssd daha yavaş)

air m1 base modeli güzel alet ben iki yıl kullandım sattım. 512gb ssd ve/veya 16gb ram olsa daha iyi ama fiyatı artırmak istemezsin sanırım.

ultrabook olup lehimli olmayan yok sanırım. Anca büyük oyuncu laptopu falan alırsan harici m2 slotu oluyor.
  • nhk ni youkosu  (02.02.23 01:47:33 ~ 01:48:08)
@nhk ni youkosu

ssd büyük çoğunlukla lehimli olmuyor. ram genelde ince hafif laptoplarda lehimli ama lehimli olmadığı modeller de var hp zbook firefly gibi.
  • zalbarath  (02.02.23 02:22:22 ~ 02:24:50)
2011'de aldığım macbook pro ile hala sahneye çıkıp müzik yapıyorum. sadece pili değişti. iki yılda bir de toz temizliği yaptırırım. öyle diyeyim. ama 2011 yılında 2400 dolar vermiştim. Şimdinin parasıyla 40.000 lira falan. Yine en az 2000 dolarlık bir mac seni en az on yıl çok rahat götürür. Hele gündelik işlerde... Toptan alışveriş gibi. Çok para veriyorsun ama ucuza geliyor aslında.

  • alperz  (02.02.23 07:43:01)
Macbook M1 asla tavsiye etmiyorum. Dizayn berbat. Bir sorun oldu safe mode'a girmeniz lazım diyelim. Power button ana karttan bağımsız minik ayrı bir kartın üstünde. Bu kart bozulunca safe mode'a girmek imkansız. Kartı da Türkiye'de bulamıyorsunuz. Verdiğiniz onca para çöp oluyor. Macbook alacaksanız eski intel çiplerinden olanlardan alın M1 M2'lerden uzak durun.

  • kurbanlik koyun  (02.02.23 10:23:36)
günlük işlerde falan kullanacaksak macbook air m1 alabileceğin en uygun fiyatlı ve en iyi cihaz olur. ikinci el değerini de iyi koruduğu için iyi fiyata satabilirsin değiştirmek istersen. 2 yıl da garantisi olacağı için sıkıntı olursa direkt yaptırırsın. bence 17 çok çok iyi fiyat.

  • roket adam  (02.02.23 10:28:17)
ben de bir seneye yakın süredir kullanıyorum m1 macbook air 16gb ram ve kesinlikle kusursuz bi cihaz. oyun konusunda ben oyun da oynuyorum, hem de güzel ayarlarda. çok sık olmasa da borderlands 2-3, tomb raider serileri vs oynadım, dead cells gibi oyunları zaten havada karada oynatır. alırsın paran da havaya gitmez, memnun kalmazsan hemen elden çıkarırsın. ben şahsen şiddetle tavsiye edebilirim. arıza durumu çok nadir gelişen bi durum bence ki orada da bir mağduriyet yaşayacağını sanmıyorum. ki dizayn da berbat demiş arkadaş, diğer dediklerine ne kadar itibar edilir emin değilim.

  • vaveylababa  (02.02.23 12:15:18)
hep macbook hayalim olduğu için ryzen 7 işlemcili thinkpad bilgisayarım olsa da hep macbook'a ve macos'a merakım olduğu için haziranda 16 gb ramli m1 macbook air aldım.

aldığımdan beri de thinkpad'i kullanmıyorum, satsam 10.000 lira edecek değmez elimin altında windows cihaz bulunsun diye tutuyorum o kadar.
  • denizgonen  (02.02.23 13:03:35)
aynı düşünce yapısıyla m2 air aldım. hiç de pişman değilim.

  • fernandoenes  (02.02.23 14:57:06)
İş yoğunluğundan bakamadım, tikler birazdan geliyor.

Duyuruyu alelacele açmıştım, bilgisayardan beklentimi yazmamışım.

Bilgisayarda ne yaparım?
Öğretmenim: word, pdf, tarayıcı(çok sekme) üçgeninde takılırım.
Eğlence için de en fazla spotify, youtube, netflix, disney tarzı takılırım. Oyun oynamıyorum.

8gb bu durumda yeterli mi?
  • invictae  (02.02.23 17:41:50)
@invictae: Hocam yeterli, başka bir şeye bakmayın macbook alıp geçin.

  • Erestor  (02.02.23 17:46:16)
Yeterli ama şöyle, çok sekme + program açıkken spotify'ın takıldığı müziğin durup tekrar devam ettiği durumlar oldu bende.

Ayrıca bilgisayarın ömründen yersin çünkü ram yetmeyince SSD'ye yazıp (swap) gerekli işlemi hızla hallediyor. Ama sürekli ssd'yi de kullanmış oluyorsun. Bu durumda aslında ram'i veya ssd'yi bir büyük seçim almak uzun vadede mantıklı oluyor. Ha ben henüz çevremde ssd'si bu sebepten bozulan ömrü dolan görmedim ama çıkalı 2-3 yıl oldu zaten, 5-10 yıl kullanırsan diye diyorum bunu.

not: usb-c to usb-a (ve hdmi mümkünse) hub gerekecek, onların iyisi (Baseus vs.) 500-600 lira bu da aklında olsun. Okulda projektörle işin varsa ve eski usül VGA ise ben bir de Hdmi'dan VGA'ya dönüştürücü aldım iki adaptörle kullanıyordum mesela :D Ek masraf olarak çıkacak yazayım dedim.
  • nhk ni youkosu  (02.02.23 17:48:42 ~ 17:51:56)
1 yıldır m1 16gb ramli modelini kullanıyorum, android studio, docker vb. gibi yük getiren işlemler de yapıyorum alet çok iyi. 8gb ramli model yerine 16 gb ramli olanı tercih edin derim.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (02.02.23 17:52:17)