daire vs dukkan kirasi

Standart mutevazi bir mahalle dusunelim. Bu mahallenin ana bir caddesinde market, tekel, bufe, firin, petshop, noter gibi tipik dukkanlar var. Bu mahallede, cadde ustu bitisik nizam eski tipik bir bina olsun. Bu binadaki ara kat 70-80m2 kucuk bir 2+1 dairenin kirasi ile bu binanin zeminindeki benzer metrekaredeki kucuk bir dukkanin kirasinin orani sizce kac olur?

Turkiyede kiraci ile ugrasilmaz demeye geldim. Vazgec gitsin.

Mutevazi mahalle ise, ticari gucu yok ise. Dukkanin zemin kat daire parasi olmasini beklerim. Gerci ticari vs meskeni hesaba katmamis oluyorum.

Ama atiyorum taksim ise dukkna belki 10 kat degerli
  • camussar  (31.01.23 22:40:29)
Bir buyuksehirde buyuksehir icin mutevazi fakat mahallenin ana caddesi.

  • dunal  (31.01.23 22:58:27)
dükkandan kira almak 1-2 yıl sonra sıkıntı olur. esnaf çirkefleşir bu konuda. kendinizin de orada esnaf ya da her dakka başında duran olmanız lazım.

  • sert siyah krom  (31.01.23 23:15:18)
bahsettiğin yerde 1:1 olur.

  • malheiros  (01.02.23 01:09:03)
Caddenin potansiyeline göre değişir, ama asla daire fiyatına yakın olmaz. En az 2-3 kat olur, caddeye göre bu 10 katı bile aşabilir.

  • John Bloor  (01.02.23 11:55:50)