premium araba fiyatlarindaki mantiksizlik

yakin bir zamana kadar benim arabanin ikinci eli 650-750 arasindayken (c5 aircross), mercedes gla ikinci elleri 1 milyon tl civarindaydi, simdi benim araba 1 milyon tl oldu, gla'lar 2 milyonlara gelmis, ayni sey mercedes audi ve bmwlerin cogu aracinda var, beklemek mi lazim almak icin? niye boyle oldu

ben de epeydir gla ve q3 takip ediyorum. gla'larda çok ciddi bir tedarik sorunu var, çok çok az araba gelmiş 2022'de. o yüzden galeriler gördğüne yapıştırıyor. zaten sahibinden'de yeni kasa olarak 10-15 tane araba var. q3'te de aynı durum var birebir. buna ek olarak trde premium araçlar her zaman daha çok değer kazanıyor durduğu yerde. eğer para biriktirebiliyorsanız stok sorunu çözülene kadar beklemek ya da stok sorunu olmayan araçlara bakmak daha mantıklı. çünkğ şu anki fiyatlar dolar bazında da anlamsız derecede yüksek ve kredi imkanı da neredeyse yok. 1.2m üstü araçlar için yalnızca 12 ay ve taşıtın %20'si kadar kredi çekilebiliyor. bu ortamda o araçları almak saçmalık.

  • roket adam  (30.01.23 11:10:39 ~ 11:25:46)
üst segmentin suyu çıktı. 2 milyona gla mi olur yahu 120bin$ :D ötv olmasa bile 60k$.

yani çözüm basit, almayacaksın. araba olmayabilir, çip krizi olabilir ama bu senin ikinci eline sıfırından 600k fazla fazla vermeni mantıklı kılmaz. ekonomide dibin dibindeyiz, seçim arefesindeyiz. bu sürdürülebilir değil. pandemi başında ve sonrasında da araç fiyatları uçuyor almayın derlerken ben tuscon aldım kimseyi dinlemeden, ama şimdi iş çığrından çıkmış vaziyette. abd'de neredeyse ev alıp aylık 500$ kira getirecek fiyatlara ikinci el araç satışı nedir haha patlayacak birilerinin elinde ama görelim
  • avatar is back  (30.01.23 11:17:52 ~ 11:18:37)
yanitlar icin tesekkurler, en iyi beklemek sanirim. cunku bu fiyatlarin gercekten hicbir acidan mantikli tarafi yok. mercedes liste fiyati 1.400 olan aracin 2021 40.000 kmdeki araci nasil 2.1 milyon olur? sacma sapan isler

  • monicapp  (30.01.23 13:25:53)
turkiye'de araba almak cok mantiksiz. ben olsam yolda birakmayacak eski dandik bir araba alirim net.

hele luks araba almak sokaga para atmak gibi bir sey. devlete onbinlerce dolar para verilir mi yahu? normal bir ulkede vergi vermekte problem yok da o parayi yiyorlar bildigin. su akp'li zenginleri finanse ediyorsun. onlarin gucci'lerini, range rover'larini finanse ediyorsun. dusman basina.

yani mesela bmw 3 aldin diyelim devlete ~$60k para veriyorsun. manyaklik.
  • antikadimag  (30.01.23 20:02:38)