[]

Ayıplı Malın Piyasadan Kalkması – Firma Tarafından da Satışının Yapılamamas

İyi günler arkadaşlar,

Bir arkadaşım ekolü diyerek yazacağım çünkü gerçekten öyle.

Arkadaşım, Teknoloji Şirketlerinden birinden bir adet TV alıyor. TV, birkaç kez led yanması sebebiyle ses var- görüntü yok moduna geçiyor. En son firma fatura bedelinden indirim yapalım ya da parasını ödeyelim moduna geçiyor.

Bu tv alınalı baya bir zaman oluyor. Bu bahsedilen paralara yeni bir tv almak imkansız.

6502 sayılı TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Tüketicinin seçimlik hakları
Madde 11:
Ç)İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

Bu maddeye istinaden satıcı firmadan, aynı özelliklerde bir tv isteme hakkına sahip olduğumuz anlamı çıkartılabilir mi?

Aynı madde de şu ifade geçmektedir.

(3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

Firma bu maddeye istinaden orantısız güçlüklerle karşılaşabilirim diyebilir mi?

Bu durumu başka bir ürünle yaşamış olan olsa da olur benim için.

 
Söyle bir daha gündeme sokmaya calisayim da bakalim bir sey olacak mi?


  • blue eyes white dragon  (25.01.23 22:40:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.