[]

Almanya'daki Türk restoranları

Ben Almanya'daki Türklerin böyle mekanlar açtığını öğrendiğim yaştan beri çok merak ediyorum; mesela Münih'teki bir Urfa kebapçısıyla, İstanbul'daki bir mekanın para birimi dışında ne farkı vardır? Personel Türkçe mi konuşur? Selamünaleyküm diyip Türkçe sipariş verebilir miyiz? Buradaki gibi, yemekten sonra sorulmadan çay gelir mi? :) Türkiye'den gidip bu restoranlarda yiyen varsa deneyimlerini aktarabilir mi?
ps: Almanya'da genel halka hitap eden dönercileri hariç tutuyorum :) 
kalite bir yer değilse muhtemelen yemeklerin tatları farklı olur.


  • paintov  (25.01.23 00:16:40) 
personel türktür hatta birbirleriyle köylü/akrabalardır. hepsi türkçe konuşur. çay istersen gelir, benim gittiklerimde geliyor en azından. salata da ikram oluyor bazı yerlerde.

lezzet sormamışsın ama cevap vereyim, restoranına göre değişiyor. kötüleri denk gelebilir tabii ama türkiye ortalamasının üstünde kebapçılar ve ocakbaşıcılar da var. hayatında yediğin en güzel kebabı almanya'da bir kebapçıda yeme ihtimalin yüksek. çünkü et daha ucuz, malzemenin en kalitesini alabiliyor işletmeler. aynı durum baklava için de geçerli.
  • sir gawain  (25.01.23 00:28:48 ~ 00:30:52) 
muhtemelen gözünü kapatıp içeri girersen kendini tr’de zannedebilirsin. ingiltere için konuşacak olursam %99 çay bedava, kebaplar tam türk tarzı porsiyon daha büyük. tr’de genelde göremediğim ikramlar oluyor bol ( humus, tarama, cacık , salata , ezme vs )

et konusunda birşey diyemeyeceğim tr’yi de daha fazla beğenen var avrupayı da. ikisi de iyi bence, lahmacun hariç diyebilirim. onu iyi yapanını bulamadım ben.
  • hayati cozemeyen adam  (25.01.23 00:55:17) 
Benim dikkatimi çeken en önemli farklılık; dönerci diye girdiğin mekanda çok fazla çeşit olabiliyor. Mesela; İstanbul'da döneriyle meşhur olan bir mekanda pirzola bulman belki zor olabilir. Almanya'da lahmacundan tut; çiğ köfteye kadar geniş bir çeşitlilik bulabiliyorsun bir dönercide. Ekseri olarak fuar dolayısıyla ziyaret ettiğimden dolayı yemek işini en pratik şekilde halletmek için tercih ediyordum. Orada yaşayan biri kadar bilemem ama döneri genelde kıymadan yaptıklarından dolayı olsa gerek Kapalı Çarşı'daki Dönerci Şahin Usta lezzetinde bir yer bulabilmenin zor olduğunu düşünüyorum. Lahmacunun içine döner koyulabilen garip manzaralara şahit olabilirsin ve istisnalar haricinde rahatlıkla girip Türkçe konuşabilirsin. Bir de bir çoğunun muhabbetsever olduğunu düşünüyorum; Türkiye'den geldiğin için epey konuşabilecek bir ortam bulabilmen muhtemeldir. Çayını da getirirler muhabbetle birlikte :)


  • the feel good  (25.01.23 01:43:23) 
evet türkçe de konuşuluyor.
almanya genelinde servis ve restoran servisi genelde türkiye ortalamasına göre düşük olduğu için bu mekanlar şık/lüks kategorisinde değerlendirilebiliyor. (tabii özellikle yabancılar veya eski türk göçmenler açısından)
yani benim istanbulda bu ne abi kıro mekan, ocakbaşına mı gideceğiz, nargile kafe gibi koltuklar var led tv'de alev izletiyorlar ıyyy vs dediğim yere bir alman hmm ne hoş bir yer, neredeyse fine dining gözüyle bakabiliyor ama bu istanbulla arasında bir fark değil bu. o insanlar istanbulda aynı tip yer görse oraya da öyle bakabilir.
sorulmadan çay gelir mi bilmiyorum ama sorulunca kesin geliyor :)
genelde kaliteli lezzetli yer gözüyle bakılıyor yani, bir de yemekler lezzetli sonuçta.
ayrıca gerçekten güzel markalaşmış yerler de var.
  • jimjim  (25.01.23 01:48:30) 
almamya da bir kaç şehirde gittim, personel genellikle doğu kesimlerden. Tat farkı var, yerel damak tadına göre uyarlama yapılmış oluyor.

rotterdam'da ise enterasan bir şekilde ömrümdeki en iyi adanayı yedim, 25 euro olması dışında bir problem yoktu.

Almanya'dakiler salaş yerlerdi.
  • kimlanbu  (25.01.23 05:51:54) 
Genelde salaş yerler oluyor, köln ve hamburg'da daha şık olanına da denk gelmiştim. Personel genelde doğulu olur, Türkçe konuşurlar. Bir yerde garson benle ısrarla almanca konuşmuştu,o almanca ben türkçe,skeç gibiydi. En sonunda niye iki türk almanca konuşalım dediğimde, türk olduğunuzu anlamadım dediydi. Tat olarak ben Türkiye'dekileri tercih ederim. Belçika'da kebapçıda zeytinyağlıların olduğunu da hatırlıyorum,hevesle sipariş etmiştim ama bizimkiler gibi değildi. Simit sarayının kahvaltısında kısır,patates salatası gibi seçenekler görebilirsiniz. Restaurantta çayı pek kendiliğinden getirmezler ama ikram olan yerlere de denk geldim.


  • asteriks  (25.01.23 06:33:37) 
Cevaplar için teşekkürler, çok hoşuma gitti :) Yakında kısa süreli bir Hamburg ziyaretim olacak, aslında onun için sordum biraz da :) Şehir merkezinde (Hbf civarı) bir sürü kebapçı görünüyor, tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?


  • mazrufsezici  (25.01.23 08:29:27) 
Hamburg'a gidecekseniz "Back-Lava" adlı Türk restoranında Türk kahvaltısı yapmanızı öneririm. Başka bir kültüre gidip kendi kültüründen bir şey yemek önce size saçma gelecektir ama Türkiye'de yediğimiz gıda ürünlerinin neredeyse hepsi hileli ve düşük kaliteli olduğu için orada yediğim çok daha güzel gelmişti bana.

O restorana bir kere 2 Türk, 1 Türkiye'de yaşayan yabancı ve 1 Alman olarak dört kişi gitmiştik. Alman, almanca sipariş veremedi. Almanca bilen garson varmış ama o an bulamadılar onu :)
  • michael_knight  (25.01.23 08:54:16) 
@michael_knight
Başka yerde kendi yemeğimi yiyebilmek bence saçma değil, çok güzel bir ayrıcalık :) Oranın yerel lezzetlerini hiç tatmamak saçmalık olur ama.

  • mazrufsezici  (25.01.23 10:32:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.