[]

çizim yeteneği olmadan illüstrasyon

toparlayamadım başlığı. merak ettiğim şey şu, illüstrasyon çok hoşuma gidiyor fakat bende çizim yeteneği sıfır. böyle yetenek gerektirmeden hobi olarak uğraşabileceğim benzer ne olabilir? tabii ki yeteneksizlikten kastım sıfır çaba değil. bu bi eğitim sertifika önerisi de olabilir, ücretli ücretsiz bir uygulama vs olabilir. mesela fotoğrafçılığa ilgim var. uğraşmayı edit yapmayı çok seviyorum. henüz photoshop öğrenemedim ama şimdilik efectler basit düzenlemeler yapıyorum. fotoğrafçılık da görsele hitap ettiği için fotoğrafçılık üzerinden de tavsiye alabilirim. eğlenceli aynı zamanda üzerine düşüp öğrenme amaçlı bir uğraş arıyorum.
 
Bende de sıfır yetenek olmasına karşın başlarda çok çalışarak gayet konvansiyonel, her yola gelip herkesle çalabilmeyi becerebilen bir davulcu oldum 6-7 senede. İnanılmaz sıkıcı oluyor bazı egzersizler ama ekmeğini yiyorsun sonradan. Bir de bende davula ilgi de yoktu :D Hep gitar çalmak istemiştim ve gitaristlere özenmiştim ama özentilik olmasın diye alakam olmayan bir enstrümana başladım yani mal gibi. Sonra da devam ettirdim, ettirdikçe ufkum açıldı bayağı. Siz de yapabilirsiniz.

Bir de satranç öneririm, çok seri ve kıvrak düşünebilmeyi sağlıyor gerçekten üstüne düşerseniz. Çalışırsanız ciddi ilerleme kat edebiliyorsunuz bu pür rekabet ortamında.
  • vedatchilipeppers  (24.01.23 23:51:11) 
Zerre çizim yeteneğim yok ama ben de meraklıydım, inscape kurdum (Ücretsiz) sonra Youtube'da (git: www.youtube.com) kanalını vb. içerikleri izledim, şimdi aklıma gelen basit fikirleri gerçekleştirecek kadar bir illüstrasyon tecrübem oldu. İşin çok önemli bir kısmı pratik ve kullandığınız uygulamayı bilmek. Açıkçası çizim yeteneği diye bir şey var mı o da tartışılır çünkü karikatüristlere falan da bakarsanız onlar da mesleğe başlama hikayelerini hep "Küçüklükten beri çizdim, pratik yaptım, yıllar içinde çizgim oturdu" vb. şeklinde anlatıyorlar. Yani üşenmeyip ve yılmayıp yeterince uğraşırsanız olur.


  • salihdt  (25.01.23 09:29:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.