buzdolabından çıkan, basmayan marş benzeri ses nedir?

samsung buzdolabından bir süredir periyodik olarak bu ses gelmeye başladı. nasıl anlatılır onu da bilmiyorum, sanki kontağı çevirince marş basmıyor gibi ama marş sesi gibi öksürük benzeri değil de daha çok "vıy vıy vıy vıy" diye daha tiz bir ses. ama sesin temposu aynı marş gibi. hemen sonra "gurulktt" diye bir sesle de bitiyor. birkaç mekanik parça yerine oturuyor gibi. yaklaşık 2-3 saniye sürüyor ama günde belki 40-50 kere yapıyor bunu. akşamları ise daha artıyor sıklığı.
dolapta başka hiçbir sorun yok görünürde. soğutması falan değişmedi. sizce sesin nedeni ne olabilir? daha önce karşılaşan varsa servis öncesi bilgileneyim dedim, zira garantisi bitti dolabın.

Fan sesi büyük ihtimal ile, fan ilk çalışırken ses yapıyor ve ısınınca susuyordur. Aynı bozuk pc fanları gibi.

Dolabı öne doğru çekin ve arkasında altta mekanizmayı görüp dinleyin, fandan geliyosa (ki gelmiyosa da) dolabı fişten çekip koruma ızagarasını açın.

Sonra da elektrik süpürgesi ile biriken tozu pisliği emin, faydası olmaz ise fan göbeğine yağ damlatmak gerekebilir. Tabi önce fandan geldiğine emin olun.
  • John Bloor  (24.01.23 13:40:53)
yok ses alttan gelen bir ses değil, sanki dolabın ortalarında bi yerden, içerden geliyor. alttaki kapağı söküp temizlemiştim zaten geçenlerde, değişen bir şey olmadı.

  • oldtimer  (24.01.23 15:39:08)
benim buzluk buz yaparken oyle sesler cikariyor. kup buz ureten bir modelse o olabilir.

  • antikadimag  (24.01.23 21:09:48)